İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ahmet Demi̇r yazdı, 10 kez açıldı, 5 kişi beğendi, 2 yorum yapıldı.
18 Eyl '15 09:00

Ahmet Demi̇r

İstanbul

Bir Avrupalının Suriyeli Mülteciler Konusundaki Düşünceleri

Bodrum'da kıyıya vuran 3 yaşındaki Ayda, Avrupayı insafa getirmiş görünüyor. Sonunda Almanya başta olmak üzere bazı ülkeler kapılarını mültecilere açtı. Geçen gün yabancı bir forumda rastladığım yazı dikkate değer:

"Ben bir İtalyanım, iyi bir hayatım var. Bunu hakedecek hiçbir şey yapmadım, sadece doğum kurasını kazandım ve güvenli, zengin bir ülkede iyi bir ebeveynin çocukları olarak dünyaya geldim.

Eğer 100 yıl önce doğmuş olsaydım, şu anda bir Nazi Kampında olabilirdim. Babam beni böyle bir durumdan kurtarmak için herhangi bir ülkeye gönderebilirdi beni: Avusturalya'ya, Amerika'ya, Ürdün'e, Marsa, herhangi bir yere. Neyseki böyle bir şey olmadı ve ben savaşa girmemiş istikrarlı bir ülkede doğdum.

Fakat bunun bir şans olduğunu biliyorum. Bu bakımdan %1'in içinde olduğumu görüyorum (Maaşım çok düşük olsa bile ve hatta ailemin evinden kendi evime taşınacak gücüm olmasa da). En büyük kaygım, sızmadan önce yeteri kadar bira içememiş olmak.

Bir göçmen veya mülteci böyle bir şansa sahip değil. Onlar, başlatmadıkları bir savaştan kaçıyorlar. Hergün hayatlarını riske atıyorlar. Kim çocuklarını Akdenizde saçma sapan bir botun içine sokarki, bot ülkelerinden daha güvenli olmasa. Kendi ülkelerinden. Bunun onlar için kolay bir karar olmadığını zannediyorum ve cesaretlerini takdir ediyorum.

Evet, biz Suriye'ye yardım edebiliriz. Savaşı durdurmak için birşeyler yapabiliriz. Fakat onların ölmesine, ISIS korkusu altında sefil bir hayata mahkum olmalarını müsade edemeyiz. Hem onları Avrupa'da konuk edelim hem de ISIS (ve Esad) ile savaşalım. Belki bu uzun zaman alacak, belki yıllar alacak ama ISIS'ı bir gecede bitiremezsiniz zaten. Ayrıca savaş bittiğinde, Avrupa'da eğitim görmüş Suriyeli çocuklar, Suriye'yi yeniden inşa etmek için geri dönecekler. Fakat onlar Suriye'de kalırlarsa, geriye kimse kalmayacak.

Ben sahip olduğum zengin hayat için hiçbir şey yapmadım, bu yüzden aynı hazineye sahip olamamış insanlara yardım etmeyi ahlaki bir sorumluluk olarak görüyorum."

Çelme takanların yanında insafa gelmiş olanlar da varmış anlaşılan. Yalnız tek problem, onların insafını harekete geçirecek doğru fotoğrafı bulabilmek.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

18 Eyl '15 14:36

Yanlış olmuş galiba :(

CEVAPLA
18 Eyl '15 12:35

Aylan değil miydi o yavrucağın ismi? Diğerinin ismi mi yoksa?

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol