İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 30807

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8110

İstanbul

Ömer Poyraz

3 / Puan: 6707

İstanbul

Sezer Emlik

4 / Puan: 5182

Bartın

Bulut Sever

5 / Puan: 4848

İstanbul

Mümin Yolcu

6 / Puan: 4593

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 4138

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 3799

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2460

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2266

İstanbul

Aa

11 / Puan: 1878

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1725

İstanbul

Salieri Alt Tire

13 / Puan: 1617

İstanbul

Sıla Münir

14 / Puan: 1416

İstanbul

Osman Batur Akbulut

15 / Puan: 1357

Kırıkkale

Ali Turan

16 / Puan: 1072

İstanbul

Lagari Alıntılar

17 / Puan: 1057

İstanbul

Ferit Çaydangeldi

18 / Puan: 1026

Ankara

Reşit Akpınar

19 / Puan: 943

Erzurum

Mücahid Cesur

20 / Puan: 941

İstanbul

Ali Osman Rothschild

21 / Puan: 933

Ankara

Yamanduruş

22 / Puan: 917

Sakarya

Ahmet Demir

23 / Puan: 885

İstanbul

Ahmet Lalbek

24 / Puan: 883

Erzincan

Müsemma Şahin

25 / Puan: 865

İstanbul

Mesut Toprak

26 / Puan: 849

Ankara
İstanbul

Emre Keleş

28 / Puan: 819

Ankara

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 771

İstanbul

Aykut Giray

30 / Puan: 735

Yozgat

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 01 saat 35 dakika kaldı.

Zihni Yıldız yazdı, 481 kez açıldı, 4 kişi beğendi, 2 yorum yapıldı.
18 Eyl 15 14:00
Dımeşk'e Ağıt

Dostlarım, gelin biraz dertleşelim. Hızla akan zaman ırmağında bir kuytu bulalım. Akışı seyredeceğimiz hakim bir dağ başına çekilelim. Mesela Kasiyun Dağı’nda biraz duraklayalım mı ne dersiniz? Yeryüzünde yaratılan ilk topraklara ayak basalım. Bilâd-ı Şam’ı tepeden seyr edelim. Kadim Kasiyun Dağı’na kulak verelim. Taşın, toprağın hâl dili ile “Ey İnsan, aradan geçen binlerce yılın ardından neden hâla aynı noktadasın? Nedir sendeki bu hırs?” haykırışı ile kendimize gelelim. Eteklerinde cereyan eden Kabil-Habil hadisesini anlatsın bize. İlk cinayeti, Kabil’in katil oluş nedenini, Habil’in teslimiyetini fısıldasın gönlümüze. Biz Ademoğullarının dünya sürgünündeki aldanış hikayemizi özetlesin bize Kasiyun Dağı.

Allah-u a’lem, dünyanın sonu geldi dostlar. Somon balıklarının hikayesini bilirsiniz. Yumurtadan çıkar çıkmaz hızla uzaklaştıkları nehrin gözesine ömürlerinin sonunda tekrar dönüşleri vardır hani. Ölümüne bir yüzüştür bu. Her türlü tehlikeyi göze alıp akıntıya karşı yüzerler. Kaynağa geldiklerinde ömürleri de bitmiştir artık. Adem(asm) atamızın ayak bastığı topraklar, aynı zamanda ilk cinayetin işlendiği topraklar nihayet bugün son cinayetlere de sahne oluyor. Dara, Hama, Humus, Halep ve eski ismi Aşk Demi anlamında “Dımeşk” olan Şam-ı Şerif harabeye döndü tüm dünyanın gözü önünde.

Necip Fazıl üstadın kendi hayatını veciz bir şekilde özetlediği şu beyite bakar mısınız:

Çocukken gün battı mı bir köşede ağlardım

Nihayet döne döne aynı noktaya vardım

Evet biz insanlar da nihayet döne döne aynı noktaya geldik. Dünya Savaşları, Yüzyıl Savaşları, Hun Akınları, İskender’in Seferleri, Kuzey Güney Savaşları, Balkan Harbi, Normandiya Çıkarması, Atom Bombaları, Halepçe, Çanakkale, Mercidabık, Sırp Sındığı, Paerl Harbor… Ne bileyim, aklımıza gelen veya gelmeyen bütün savaşları yaptıktan sonra başlangıç noktasına geldik. İlk mazlum, ilk mağdur, ilk şehid Habil’in kabrinin yanıbaşında birbirimizi boğazlamakla meşgulüz bugünlerde.

Yukardaki fotoğrafı internetten buldum. Habil’in Şam yakınlarındaki mezarı olduğu rivayet ediliyor. Savaştan önce çekilmiş. Bugün "Yerinde mi acep ölü ve mezar?" diye haykırsak da bizi duyacak kimse kalmadı oralarda.

İlk cinayete dağlar, taşlar ve kuşlar (karga) şahitti yeryüzünde. Şimdi, yedi milyar kişiye yaklaşan insanlık ailesinin neredeyse tamamı şahit oluyor bu vahşete. Ama kimsenin kılı kıpırdamıyor. Her kavmin ayrı hesabı var. Ölen de insan, öldüren de insan; ama herkes bunu seyrediyor. Durum öyle bir hal aldı ki, komşu delikanlılarının ağız dalaşında bile araya girip ayıran biz Türk’ler, hemen yanıbaşımızda, komşumuzda cinayetler işeniyor, kardeş kanı akıyor, elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz, çaresizlik içinde seyrediyoruz. Akıl tutulması gibi bir şey.Dünya dengeleri imiş, şu imiş bu imiş, hepsi hikaye. İnsanlar ölüyor kardeşim, daha ilerisi var mı. Allah sonumuzu hayr eylesin. Dedim ya, sona yaklaştık galiba a dostlar…

Duygularımıza tercüman olması için imdada çağırdığımız Üstad’ı bırakmayalım bir beyitle. Yazımızı O’nun Çile’sindan bir ızdırab çığlığı ile hitama erdirelim, vesselam…

Kazanda su kaynasa sanki ben pişiyorum

Bir kuş bir kuş öldürse ben can çekişiyorum

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..