İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ahmet Demi̇r yazdı, 5 kez açıldı, 5 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
20 Eyl '15 01:00

Ahmet Demi̇r

İstanbul

Ahmed'in Saati Amerika'yı Gerdi

Geçtiğimiz günlerde Amerika'nın Texas Eyaleti Irving kasabasında 9. sınıf öğrencisi Ahmed Muhamed, okula kalem kutusundan yaptığı bir saatle geldi. Saati gören öğretmenlerinden biri saate el koyup, bomba şüphesiyle polisi çağırdı. Polis, Ahmed'i kelepçeleyerek göz altına aldı ve sorguladı. Ahmet serbest bırakılmakla beraber 3 gün okuldan uzaklaştırıldı.

Olay Amerika'da başta sosyal medya olmak üzere geniş yankı buldu. Ağırlıklı olarak Ahmed'i destekleyen, ırkçılığı, İslamafobiyi lanetleyen ifadeler yer aldı. Obama, Mark Zuckerberg gibi önemli bir çok isim yapılan yanlışlıktan dolayı Ahmed'e destek verdi. Ahmed'i Obama Beyaz Saray'a, Marc Zuckerberg Facebook'a, Kanadalı bir astronot da bir aktivite için Kanada'ya davet etti. Twitter'da #IStandWithAhmed (Ahmed'in yanındayım) hashtag'i açıldı. MIT'de mühendisler destek pankartı açtı. Bir anda meşhur olan Ahmed, başına gelenleri kameraların karşısında anlatma fırsatı da buldu.

Ahmed Muhamed'in bu kadar çok ilgi görmesi, Amerika'da toplum mühendisliği yaparak İslamafobiyi körükleyenleri çok rahatsız etti. Buldukları her fırsatta, her olayı İslamafobi için kullanan bu gruplar hemen karşı saldırıya geçtiler.

Eski Alaska valisi Sarah Palin, "Evet, bu bir saat. Ben de İngiltere kraliçesiyim" diyerek öğretmenleri savunan bir açıklama yaptı. Ayrıca Obama'yı, Ahmed'i Beyaz Saray'a davet ettiği için eleştirdi.

Ahmed'in babasının, Florida'da Kuran-ı Kerim'e saygısızlık yapan ve bu yüzden El Kaide'nin ölüm listesinde yer alan papaz ile mücadele ettiği bilgisi yayıldı. Böylece Ahmed ve ailesinin El Kaide ile ilişkili olabileceği algısı oluşturulmaya çalışıldı.

Şahinlerin tetikçisi Fox News, Ahmed'i polis sorgusunda "pasif agresif" bir tavır takınarak fazla bilgi vermemekle suçladı. Buna göre Ahmet, saati mühendislik hocasına getirdiğini veya saatten ailesinin haberi olduğunu söylememişti!

13 yaşında başka bir öğrencinin, Ahmed'i davetinden dolayı Obama'ya hesap soran bir videosu haber yapıldı. Bu çocuğun da Afrikalı olması, bunun bir algı operasyonu olabileceğini akıllara getiriyor.

Hatta bu medya lobisi kontrollerinden çıkan olayı, kontrol altına alabilmek için "Ahmed'in olayı gerçekte ne idi" gibi başlıklarla kaseti başa almaya çalıştılar ama atı alan Üsküdar'ı çoktan geçmiş görünüyor.

İnsanlar bu süreçte sosyal medyada, Ahmet taraftarları ve Ahmed karşıtları olmak üzere ikiye bölündü. Ahmed karşıtları, okul yöneticilerini ve polisleri desteklemek için saate odaklanmış durumdalar. Özelikle resimlerle, kalem kutusundan yapılmış saatin, gerçek suikast çantası ile benzerliğine vurgu yapıyorlar ve "Tabiki de polis çağrılmalıydı, bu bir bomba olabilirdi" demeye getiriyorlar. Bunun yanında direk olarak fikrini zikrederek müslümanları istemiyoruz diyenler de var.

Ahmed taraftarları ise ırkçılık ve İslamafobi karşıtı twitleriyle beraber, olayı ti'ye alan caps ve karikatürlerle karşılık veriyorlar. Yalnız bunların içinde bir tane resimli twit var ki, gördüğüm kadarı ile çok etkili olmuş ve birçok insanı ikna etmiş.

Andy Illes tarafından yazıldığı anlaşılan yazı şöyle:

"Ben dedimki: Öğretmenlerin, çocuğun elinde bir bomba olduğunu düşünmeleri çok üzücü.

O dediki: Onlar, çocuğun elinde bir bomba olduğunu düşünmedilerki.

Ben dedimki: Hayır, düşündüler. Hatta polisi bile aradılar.

O dediki: Onlar sadece küçük bir Afrikalı müslüman çocuğu aşağılamak istediler. Çocukta bir bomba olduğunu hiç düşünmediler.

Ben dedimki: Lüften senaryo uydurma. Tamam, biraz ön yargılı olmuş olabilirler ama eminim çocukta bir bomba olduğunu düşündüler.

O dediki: Tamam.

Ama Onlar okulu boşaltmadılar, bomba olduğun düşünselerdi boşaltmaları gerekirdi.

Bir bomba ekibi çağırmadılar, bomba olduğunu düşünselerdi çağırmaları gerekirdi.

Çocuğun başından mümkün olduğunca uzağa kaçmadılar, bomba olduğunu düşünselerdi kaçmaları gerekirdi.

Çocuğu ve saati bir ofise koydular, bomba olduğunu düşünselerdi ofise koymazlardı.

Daha sonra çocukla beraber polisin gelmesini beklediler, bomba olduğunu düşünselerdi bir arada polisi beklemezlerdi.

Sonra saati polislerle aynı arabaya koydular, bomba olduğunu düşünselerdi aynı arabaya koymazlardı.

En sonunda da fotoğrafını çektiler.

Ben dedimki: Kahretsin! Gerçekten de bir bomba olduğunu hiç düşünmemişler!"

Polis şefi de zaten polislerin Ahmed'i tutuklarken ortada bir bomba olmadığını bildiklerini kabul etmiş.

Bu olay, Amerika ve Avrupa'daki İslamafobiyi yok etmeyecek ama en azından etkisini azaltmak için olumlu bir gelişme olacak. Bodrum'da sahile vuran Suriyeli çocukta olduğu gibi, medyanın ne kadar etkili olduğunu ve rüzgarın yönünü hızla nasıl değiştirebildiğini bir kez daha görmüş oluyoruz.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol