İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 38799

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 8834

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7401

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6912

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5711

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5507

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5251

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3476

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2609

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2504

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2037

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1823

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1658

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1568

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1487

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1397

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1363

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1275

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1265

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1191

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1082

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 1079

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1073

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1042

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1013

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 984

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 972

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 06 saat 05 dakika kaldı.

Yazar İst yazdı, 503 kez açıldı, 2 misafir olmak üzere 5 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
28 Eyl 15 18:00

Yazar İst

Puan: 291

İbadet Mi̇ Seyahat Mi̇?

Kâbe'ye ilk yöneldiğinizde duvarlar sebebi ile o kutsal yapıyı göremiyorsunuz. Ama az sonra Kâbe'nin üzerine bir felaket gibi çöken kıralın sarayını filan rahatlıkla seyredebiliyorsunuz. Bu saygısızlık, bu görgüsüzlük, bu maneviyattan nasibini alamamış hoyratlık karşısında gözyaşlarınızı tutamayarak ağlamaya başlıyorsunuz. O kutsal mekana yaklaştıkça içinizi manevi bir iklimin rüzgarı yalayacak, suları dolduracak derken bir maddi heykel ile karşılaşıyorsunuz.

Mübarek mekanın etrafında gökdelenler yükseliyor, vinçler birer ejderha gibi bir o yana bir bu yana dönüyor. Kâbe, etrafını saran bu vandal saldırı karşısında siyah örtüsüne bürünerek âdeta saklanıyor. Müslümanlar bu barbar istilayı protesto edecekleri yerde Kâbe'yi gören yüksek otellerden, rezidanslardan birer oda kapma peşinde.

Bugün hac ibadetinin karşı karşıya kaldığı tehlikeleri görmezden gelemeyiz. Birincisi hac ibadetine talep arttıkça organizasyonlar daha modernize oldukça, konfor fazlalaştıkça haccın manevi ruhunun azalmaya başladığını gözlemyebiliyoruz. Bütün bu ibadetler için çok dikkatli olmalıyız. Hac bir anlamlar ve semboller ibadetidir. Bunları kaybedip şekle bağlı bir seyahate dönüştürdüğümüzde bütün müminler için tehlike çanları çalmaya başlar.

'Hac meşakkattir' denilmiş. Bu meşakkati zevk ü safaya dönüştürmenin ne mânası var. Kuru ekmek ile çorba yiyip nefsi körlettikten sonra vakit geçirmeyip Harem'e koşmak dururken; mükellef bir sofrada karnını şişirip namazda esnemenin ne mânası var.

Hacca gidenler beyaz ihramlara bürünüp sanki mahşer yerine varıyor. Orada Kâbe'nin etrafında dönerken kendi ömrünün muhasebesini yapıyor, günahını serabını tartıyor, ağlıyor, af diliyor. Orada bir nevi ölmeden ölüyor. Yani dünyadan ve dünya nimetlerinden, derdinden, tasasından uzaklaşıyor. Başka bir âleme dahil oluyor. Af kapıları, tövbe kapıları açık. Başını secdeye koyup yeniden ve bir çocuk gibi günahsız doğmak için yalvarıyor. Ve biz inanıyoruz ki, dünyasından geçmiş olan her mümin bu 'yeniden doğuş'u yaşamaktadır. Burada ne gökdelenin kaç kat olduğu, ne okunan duanın kaç adet olduğu, ne yenilen yemeğin kaç çeşit olduğu önemini kaybetmiştir. Ne diyor Süleyman Çelebi: "Bir kez Allah dese aşk ile lisan/ Dökülür cümle günah misl-i hazan."

Hacca gidip, yiyip, içip, eşe dosta hediyeler alıp, bu arada haliyle haccın şartlarını da yerine getirip, ama manevi olarak bir menzil geçmeyene ne denilebilir ki. Aslında bu insan nefsi ile ilgili bir şey. Ha bir lüks otel istiyorsunuz, ha otobüse binmek için öteki hacılarla kavga ediyorsunuz, ha gökdelenin katlarını sayıyorsunuz. Dünyadan kopmak o kadar kolay değil. Ama orada, o kutsal mekanda, her Allah dediğinizde gözleriniz yaşarmıyorsa o manevi iklimden nasibiniz yok demektir.

Dönüşte hac hatıralarınızı anlatırsınız. Bir daha gidersiniz, bir daha, bir daha. Ve her gidişinizden sonra anlattıklarınız Kâbe'nin etrafındaki inşaatlar üzerine olur. Arapların pisliğinden, Afrikalıların görgüsüzlüğünden, İranlıların kabalığından, Endonezyalıların inceliğinden filan dem vurursunuz.

Bu yazı vesilesiyle Mustafa Kutlu'ya teşekkürler.

Yine bu yazı vesilesiyle, vinç kazasında ve yaşanan izdihamda hayatını kaybeden sayısı bine yaklaşan hacılarımıza Allah rahmet eylesin. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın inşallah.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..