İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 35074

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8221

İstanbul

Sezer Emlik

3 / Puan: 7227

Bartın

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7032

İstanbul

Mümin Yolcu

5 / Puan: 6035

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5036

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 4934

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 4497

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2958

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2457

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2176

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1797

İstanbul

Ali Osman Rothschild

13 / Puan: 1690

Ankara

Salieri Alt Tire

14 / Puan: 1636

İstanbul

Sıla Münir

15 / Puan: 1467

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1385

Kırıkkale

Lagari Alıntılar

17 / Puan: 1245

İstanbul

Reşit Akpınar

18 / Puan: 1153

Erzurum

Ali Turan

19 / Puan: 1151

İstanbul
İstanbul

Ferit Çaydangeldi

21 / Puan: 1038

Ankara

Yamanduruş

22 / Puan: 1027

Sakarya

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1003

Erzincan

Mücahid Cesur

24 / Puan: 951

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 934

Ankara

Ahmet Demir

26 / Puan: 914

İstanbul

Aykut Giray

27 / Puan: 902

Yozgat

Müsemma Şahin

28 / Puan: 888

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 880

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 859

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 50 dakika kaldı.

Kürşat Koyuncu yazdı, 669 kez açıldı, 7 misafir olmak üzere 15 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
22 Eki 15 22:00

Kürşat Koyuncu

Puan: 35074

Aslında Tüm Gripler Kuş Kökenlidir!

Genellikle, her sene bu zamanlarda grip mevsimi açılır. Ve yine her sene bu zamanlarda bir süre -özellikle aşısıyla ilgili faydalı-faydasız tartışması üzerinden- gündemi işgal edip gelecek sene tekrar gündeme gelene kadar bir kenarda bekletilir. Peki bu gribin nedeni nedir? İşte bu sorunun cevabı:

İnfluenza sözcüğü, ilk olarak İtalyanca’da kullanılan ve yıldızların tesirine dair bir sözcüktü. Yani, aynı anda birçok insan tarafından hissedilecek astral ve okült etkileri ifade etmekteydi. Ancak on altıncı yüzyıla girildiğinde, diğer sözcük anlamlarıyla birleşip karışmaya başlayan ifade, aynı anda birden fazla topluluğu vuran epidemik (yerel) ve pandemik (dünya çapında) gripleri tanımlamak üzere kullanıldı.

İnfluenza araştırmalarının hikâyesinin kilit isimlerinden biri, insanlarda görülen tüm grip türlerinin kuş kökenli olduğunu kanıtlayan Robert Webster isimli bir Virologdur. İnsanlarda görülen pandemiğin genetik bazı özelliklerini, evcil hayvanlarda görülen kuş virüslerinden aldığını varsayan çalışmasına ‘çiftlik teorisi’ adını vermiştir. 1968’deki ‘Hong Kong gribi’ denilen pandemiden birkaç yıl sonra Webster buna yol açan virüsü teşhis etti. Tahmin ettiği gibi hibrit olan virüs, Orta Avrupa’da bir ördekte rastlanmış bir kuş virüsünün özelliklerini taşıyordu. Bugün 1968 pandemisinin kuş kaynaklı olduğunu yalnızca tek bir delil de belgelemiyor. Bilim insanları, artık tüm grip türlerinin kaynağının milyonlarca yıldan beri dünyayı gezen ördek ve kaz gibi göçmen su kuşları olduğunu savunuyor. Gribin, tamamen, kuşlarla olan ilişkimizle alakalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Burada bazı temel, bilimsel verilere ihtiyaç duyuyoruz. Bu virüslerin kaynağı olan yaban ördekleri, kazlar, denizkırlangıçları ve martılar günümüzde sınıflandırılmış olan H1’den H16’ya, N1’den N9’a tüm grip türlerini taşır. Evcil kuşlar da bu tip grip türlerini yaygın olarak taşır. Virüsü taşıyan yabani veya evcil kuşların hastalanması gerekmez. Çoğunlukla taşıyıcı görevi görür, virüsleri bazen dünyanın bir ucundan diğerine götürür ve sonra dışkı yoluyla göl, ırmak, havuz ve en çok da, endüstriyel hayvan işleme teknikleri doğrudan yediğimiz gıdalara bulaştırırlar.

Kuşların taşıdığı virüslerin sadece bazıları memeli türlere tesir eder. Örneğin insanlar tipik olarak sadece H1, H2 ve H3; domuzlar H1 ve H3; atlar ise H3 ve H7 virüslerinden etkilenir. Buradaki H, grip virüsleri yüzeyinde bulunan, dikenli şekle sahip bir protein olan hemagglutinin temsil eder ve ismini ‘aglutinleşme’ yani alyuvarları bir araya getirme özelliğinden alır. Hemagglutinin, tıpkı düşman birliklerinin kurduğu eğreti bir köprü gibi virüsün kurbanın hücrelerine nüfuz etmesinde bir tür moleküler köprü görevi üstlenir. Hemagglutinin, bu ölümcül görevi insan ve hayvan hücreleri yüzeyinde bulunan ve reseptör olarak bilinen bu tür özel moleküler yapıya tutunma kabiliyetiyle gerçekleştirir. H1, H2, H3 gibi, genellikle insanlara saldıran bu üç çeşit hemagglutinin, solunum sistemimize tutunmakta ustadır. Grip bu yüzden sıklıkla insanların solunum yollarında baş gösterir.

Bu grip salgınlarının en çok bilineni İspanyol gribidir. 1918 salgını ‘İspanyol gribi’ ismiyle hatırlanır çünkü olayın sonuçlarını Batı’da layıkıyla ele alan İspanyol basınıydı. İspanyol gribi, isminin aksine tüm dünyayı vurdu. Bu salgını epidemi değil pandemi yapan buydu. Bu ne ilk ne de an yakın zamandaki pandemi vakasıydı, ancak gelmiş geçmiş en ölümcül olanıydı. AIDS’in 24 milyon insanı öldürmesi yaklaşık yirmi dört yıl alırken, İspanyol gribi aynı sayıda insanı yirmi dört hafta içinde öldürdü. Yapılan son incelemeler, dünya çapında bu nedenle ölenlerin sayısının 50 milyon, hatta 100 milyon olabileceğini öne sürüyor. Sadece çok genç, çok yaşlı ve zaten hasta olanlarda ölümcül tesirleri olan diğer griplerin aksine, İspanyol gribi hayatının en dirençli çağındaki sağlıklı insanları da öldürdü. Ölüm oranı en yüksek grup, yirmi beş-yirmi dokuz yaş grubuydu. Sağlık otoriteleri bugün böyle bir olay yaşanmasından ürküyor. H5N1 virüsü, büyük bir darbe vurmadan geçse de hiçbir sağlık otoritesi pandemilerin önlenebileceğini düşünmüyor. Burada 1918 İspanyol gribi pandemisinin diğer pandemilerden şöyle bir farkı vardır. Taubenberger ve Reid’in yaptığı çalışmalarda, bu pandemi 1968’deki ile aynı koşullarda oluşmadığını göstermiştir. O virüslerde doğrudan kuş kaynaklı, insan-uyumlu çekirdek genlerle birleşmiş yüzey proteinleri vardı. Hâlbuki 1918 virüsünde yüzey genleri karakteristik olarak memeli kökenlidir. Bu yüzden muhtemelen orijinali kuşlarda türemiş ve ilkin memelilerde, insan veya domuzlarda, yaşama adaptasyon sağlamak için yıllar harcamıştır.

Kaynaklar:

- Robert G. Webster, The importance of animal influenza for human disease, Vaccine, 20, S16-S20, 2002.

- Jeffrey K. Taubenberger, Ann H. Reid, Raina M. Lourens, Ruixue Wang, Guozhong Jin & Thomas G. Fannig, Characterization of the 1918 influenza virus polymerase genes, Nature, 437(7060), 889-893, 2005.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..