İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ahmet Demi̇r yazdı, 15 kez açıldı, 7 kişi beğendi, 4 yorum yapıldı.
24 Eki '15 13:00

Ahmet Demi̇r

İstanbul

Taklitçilik ve Yerli Araba

Picasso'nun, "İyi tasarımcılar kopyalar, müthiş olanları ise çalar" dediği rivayet edilir.

Bu söze göre yeni gözüken birçok şey aslında orjinal değil, çalıntıdır. Yenilik aslında, daha önce yapılmış olanları farklı bir şekilde harmanlamaktan ibarettir. Örneğin, bilgisayarlarda kullandığımız mouse (fare), ilk olarak ikinci dünya savaşından sonra bir radar sisteminde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Efektif olarak bilgisayarlarda kullanılması ve hayatımıza girmesi ise, Apple'ın bu fikri Xerox firmasında görmesi ve çalması ile olmuştur.

Apple ile Samsung arasındaki hukuki savaşlar ise hepimizin malumu. Apple, örneğin dokunmatik ekranda kullanılan iki parmakla büyütme-küçültme özelliğinin Android'lerde kullanılması üzerine Samsung'u mahkemeye verdi. Samsung'un da Apple'ı suçladığı konular var. Her iki tarafın da karşı tarafın başarılı özelliklerini kullanması aslında olağan gibi görünüyor.

Sonuç olarak kopyalamak bu işin doğasında var. Harvard Üniversitesinin MBA programında bile, üreticilere "yeni bir şey bulamıyorsanız, kopyalayın" tavsiyesi var. Hal böyle iken, daha hiç yerli otomobil üretmemiş Türkiye'de, bu zahmetli yola çıkanları küçük görmek, aşağılamak neyin nesi? Baştan itibaren daha şeffaf olunabilirdi belki, bu konuda bir itirazım yok ama ortada bir linç kampanyası var.

İşin enteresan tarafı, "kopyalamaya" bile kalkışmayanların, müteşebbis hükümeti "kopyalamakla" aşağılıyor olması.

Kopyalayarak bile olsa kendi başına yeni ürünler üretmek yerine, hiç zahmete girmeden yabancı firmaların distribütörlüğünü yaparak onların otomobillerini pazarlamak daha tatlı geliyor bunlara.

Lütfen, siz de kopyalayın. Yeterki üretin! Ya da gölge etmeyin, başka ihsan istemez.

Not: Resimde Aston Martin'in bir modeli ile ondan ön ızgara tasarımını esinlenen Ford Fusion modeli birlikte görünüyor. Bu ön ızgara tasarımını yeni Fiesta ve Focus'da da görebilirsiniz.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

26 Eki '15 14:49

Talebeliğinden itibaren kopya çeken millet sırtını patrona/devlete dayayınca, onu bile yapmaz oluyor. Teşvik ya da tehdit de olmayınca, bi dönüm bostan, yan gel osman! Yapalım abi, dünyadaki mamül ürünlerin hatta ilaçların bile kopya olduğunu biliyrz

CEVAPLA
25 Eki '15 23:55

Ben kopyalamakla suçlamıyorum. Bir şey iyiyse kopyalanır diyorum. Aston Martin Ford'un veya değil, sonuçta Aston Martin'den bir esinlenme var.

CEVAPLA
25 Eki '15 22:37

Misafir

Kardeşim Ford u Aston Martinin tasarımını kopyalamakla suçluyosun ama Ford,Aston Martin, Lincoln ve Mercury markalarının hepsi Ford Motor Company şirketinin markalarıdır yani hepsi tek bir şirketin çatısı altında

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol