İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 28447

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8033

İstanbul

Ömer Poyraz

3 / Puan: 6532

İstanbul

Bulut Sever

4 / Puan: 4784

İstanbul

Sezer Emlik

5 / Puan: 4501

Bartın

Mümin Yolcu

6 / Puan: 4250

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 3849

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 3631

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2370

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2114

İstanbul

Aa

11 / Puan: 1830

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1687

İstanbul

Salieri Alt Tire

13 / Puan: 1604

İstanbul

Sıla Münir

14 / Puan: 1394

İstanbul

Osman Batur Akbulut

15 / Puan: 1352

Kırıkkale

Ali Turan

16 / Puan: 1019

İstanbul

Ferit Çaydangeldi

17 / Puan: 1016

Ankara

Lagari Alıntılar

18 / Puan: 975

İstanbul

Mücahid Cesur

19 / Puan: 940

İstanbul

Yamanduruş

20 / Puan: 886

Sakarya

Ahmet Demir

21 / Puan: 870

İstanbul

Müsemma Şahin

22 / Puan: 855

İstanbul

Mesut Toprak

23 / Puan: 843

Ankara

Ahmet Lalbek

24 / Puan: 838

Erzincan

Reşit Akpınar

25 / Puan: 834

Erzurum
İstanbul

Emre Keleş

26 / Puan: 791

Ankara

Muharrem Morkoç

28 / Puan: 753

İstanbul

Alpay Gökçe

29 / Puan: 728

İstanbul

Aykut Giray

30 / Puan: 694

Yozgat

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 03 saat 24 dakika kaldı.

Mümin Yolcu yazdı, 7791 kez açıldı, 68 misafir olmak üzere 74 kişi beğendi, 7 yorum yapıldı.
31 Eki 15 10:00

Mümin Yolcu

Puan: 4250

"Et Tekraru Ahsen Velev Kâne Yüz Seksen"

Ne güzel bir söz değil mi? Bilmeyen birine güzel kafiyeli bir beyit gibi gelir. Halbuki bilene ise hayatı ve hakikatını anlatır. Tekrar nedir? Tekrar bir şeyi sürekli okumaktır. Hatırlamak amacıyla okumaktır. Çünkü okunan bilgi ilk seferde beyne arşivlenir ve sürekli olarak tozunun alınması şarttır.

Allah’ın kullarına verdiği en büyük lütuflardan biri unutmaktır. Unutmak kimi zaman başımıza dert açıp sevimsiz bir şey gibi görünse de aslında bir nimettir. Düşünsenize bir şeyi asla “unutamıyorsunuz.” Sanırım dünya yaşanmaz bir yer olurdu. Günahlar tövbe edildikten sonra Rabbimizin temizlediğini düşünülürek unutulur fakat bu unutuş gaflette olan bir şekilde değildir. Hatırlanıldığı zaman mahcubiyet içeren bir hadise olarak son nefese kadar devam etmelidir. İnsan ateşe yaklaşmaktan korktuğu gibi aynı hatayı yapmaktan korkmalıdır.

Allah, Rasulüne (s.a.v) Taha 114. ayette “Rabbim ilmimi artır!” diye dua etmesini emretmiştir. Bu doğrultuda namazlarımızın sonuna bu duayı iliştiriveriyor ve Rabbimiz nasip ettikçe ilimle meşgul olmaya çalışıyoruz. Ama bir sorun var. Bir kitabı okurken; “Burası çok önemli!”, “Bunu her gün yapmalıyım, sayfayı direk işaretliyeyim.”, “Aman Allah’ım bunu yaparsam Rabbim beni muhakkak affedecek, Rasul’ü (s.a.v) öyle diyor.” diye birçok ünlemle heyecanlanıyoruz. Ama kitap bitiyor, kütüphaneye kaldırılıyor ve hazin son. Yaklaşık 1 hafta sonra o kitapta yapmak isteyip de yapamadığın bir sürü şey kalıyor. Bence bir metot belirleyip, örneği haftada 1 gün kitap okumak yerine okuduklarımızı kurcalayalım sayfalarını karıştıralım. Eminim ki ibadet ve uygulama heyecanımız kat kat artacak ve şeytanın oyunlarına kanmayacağız.

Bugün işyerine Bediüzzaman Said Nursi’nin Yirmiüçüncü Söz adlı küçük kitabını (Bu kitabı kardeşimin kursunda hoca cebine sıkıştırmış. 14 yaşında olan bir çocuk bu kitabın dilini anlamayacağından, kardeşim de benim masama öylesine bırakmış. Ben de kitap görünce tabi atlayıverdim.) okuyordum.

Vahdehü kelimesini açıklarken Bediüzzaman hazretleri şöyle demiş: “…Yani Vahdehü manen der: Allah birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma. Onlara tezellül edip minnet çekme. Onlara temellûk edip boyun eğme. Onların arkasına düşüp zahmet çekme. Onlardan korkup titreme. Çünkü Sultan-ı Kâinat birdir. Herşeyin anahtarı Onun yanında, herşeyin dizgini Onun elindedir. Herşey Onun emriyle hâlledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun.”

Bunu okuduğum an Rabbim benim seni tekrar etme sayımı sonsuz kıl demek geçti içimden. Rabbim her şeyi yaratan, her şeyin sahibine müracaat etmek varken bu kullara müracaat niye dedim. Niye hakkıyla tevekkül edemiyoruz biliyor musunuz? Çünkü Rabbimizle 24 saat yaşamayı hala beceremedik. Onu tekrar etmedikçe, zikretmedikçe kalpler huzur bulmayacak. İşlerimiz gidişatı bizi üzecek. Halbuki Allah demiyor muydu: “Savaş size farz kılındı, gerçi o size hoş gelmez. Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysaki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilmezsiniz. (Bakara, 216)”

Kulluğun en önemli görevlerinden biri Allah’ı sürekli hatırlamaktır. Sürekli ilmi tekrarlardır. Sürekli az da olsa devamlı zikirlerdir. Rabbim bizleri sürekli tekrar edip, O’nun yolundan ayrılmayanlardan eylesin.

Selamun Aleykum.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..