İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 35074

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8221

İstanbul

Sezer Emlik

3 / Puan: 7227

Bartın

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7032

İstanbul

Mümin Yolcu

5 / Puan: 6035

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5036

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 4934

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 4497

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2958

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2457

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2176

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1797

İstanbul

Ali Osman Rothschild

13 / Puan: 1690

Ankara

Salieri Alt Tire

14 / Puan: 1636

İstanbul

Sıla Münir

15 / Puan: 1467

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1385

Kırıkkale

Lagari Alıntılar

17 / Puan: 1245

İstanbul

Reşit Akpınar

18 / Puan: 1153

Erzurum

Ali Turan

19 / Puan: 1151

İstanbul
İstanbul

Ferit Çaydangeldi

21 / Puan: 1038

Ankara

Yamanduruş

22 / Puan: 1027

Sakarya

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1003

Erzincan

Mücahid Cesur

24 / Puan: 951

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 934

Ankara

Ahmet Demir

26 / Puan: 914

İstanbul

Aykut Giray

27 / Puan: 902

Yozgat

Müsemma Şahin

28 / Puan: 888

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 880

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 859

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 02 saat 33 dakika kaldı.

Bulut Sever yazdı, 483 kez açıldı, 2 misafir olmak üzere 11 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
4 Kas 15 18:00

Bulut Sever

Puan: 5036

1 Kasım 2015: Sonrası

Çok kritik bir süreçten geçtiğimiz bir dönemin gerçekleşen son seçimini de kazasız belasız atlattık. Bütün anket şirketleri, hemen herkesin tahmin ettiğinin aksi bir sonucuyla karşılaştı. En yakın tahminde bulunan anket firmasının dahi 2 küsur puan eksik tahminde bulunduğu, % 49,5’luk bir oy oranı ile 7 Haziran’da ciddi bir yara almış AKP yeniden tek başına iktidarı göğüsledi.

İyi ki yanıldık, çok şükür ki AKP’nin 7 Haziran’dan çok da farklı bir sonuç almayacağı tahminimiz tutmadı. Zaten tutmamasını ülkemiz adına canı gönülden istiyorduk. AKP’nin 7 Haziran’dan daha farklı bir sonuç almayacağına dair tahminimiz, bir önceki yazılarımızda da karaladığımız üzere, 13 senedir bir önceki dönemlere her anlamdaki yaşam standartlarını yükselten bu milletin o adı konulamayan ‘x değişkeni’ ile anlamsızca hareket etmiş ve bizi hayal kırıklığına uğratmış olmasıydı. Halen ‘kemikleşmiş bir ortak akıl’a itibar etmiyor olsak da, yine de çok şükür diyelim.

*

Bu seçim sonuçları, küresel kötülük membalarının, bu membaların memleket içerisinde aslına yabancılaşmış, devşirilmiş, milli ve yerli gözüken uzantılarına karşı kazanılmış bir zaferdir.

Bu seçim sonuçları, 7 Haziran’dan sonra özyönetimler ilan edenlere, terör örgütünün polislerimizi uyurken alçakça şehit etmelerinden sonra başlayan haklı, kararlı ve netice alınan operasyonlara, ‘iki polis için değer miydi’ diyen, memleket için iç savaş devşirip kendi ülkesine NATO müdahalesi isteyecek kadar çukurlaşan bazı paralellere harikulade bir cevap niteliğinde olmuştur.

Bu seçim sonuçları, her gün ‘bağımsız’ medyalarında terör örgütünün siyasi uzantılarını parlatanlara, sazlı-sözlü geceler düzenleyenlere, şahsi çıkarları ve ikballeri için hükümeti zayıflatmaya uğraşıp aslında devletin mefhumunun altını boşaltmaya çalışanlara karşı kazanılmış olağanüstü bir başarıdır.

Başarıdır zira seçim gecesinin ertesinde parıl parıl parlayan yüzleriyle nasıl umarsızca takıyye yaptıklarını yeni haftayla birlikte cümle âlem gördü ve görmeye de devam etmektedir.

*

Bu seçimin sadece AKP ile diğer partiler arasında geçmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yazının başında da ifade ettiğimiz gibi, küresel kötülük membalarının, bu membaların memleket içerisinde aslına yabancılaşmış, devşirilmiş, milli ve yerli gözüken uzantılarına karşı da yaşandı. AKP’nin oy oranındaki hiç tahmin edilmeyen artışın bir kısmının, 7 Haziran’dan sonra milliyetçi-muhafazakâr Türk-Kürt seçmene ülkenin içinde bulunduğu durumun vahametinin iyi anlatılabilmesinden sebep olduğunu diyebilir miyiz? Güneydoğu’daki Kürt seçmenin birçoğunun özgür iradeleriyle, 7 Haziran’dan sonra başlayan terör olaylarına dirsek çevirdiği sonucuna varabilir miyiz? HDP’nin 7 Haziran’da ‘bir şekilde’ barajı aştığı, seçmenleri tarafından meclise çözüm sürecinin devam etmesi ve neticelendirilmesi adına gönderildikten sonra değişen olumsuz tavrının dış güçler tarafından organize edildiğinin hassaten Kürt seçmenler tarafından idrak edilmiş olduğunu yazabilir miyiz?

İstikrar, güvenlik ve ekonomik vaatlerin neticesinde ezici bir sonuçla AKP’nin tek başına hükümet kurabilecek milletvekili sayısına ulaşmasını sadece cümlenin başında yazılan sebeplere bağlamak doğru mudur?

Öyle ya da böyle, iktidar cenahı içinde, olmayan muhalefetimiz için de yazılacak konuşulacak, eleştirilecek çok şey var ilerleyen günlerde. 4 ay kadar kısa bir süre zarfında bu denli bir ‘oy dalgalanmasının’ ülkemizin geleceği adına insanı endişeye sevk ettiğini düşündüğümüzü de yazmadan geçmeyelim.

Son olarak, şu ‘an’dan baktığımızda memleketimizin selameti açısından büyük bir badire atlattığımızı ve sonuçtan, korkularımız mahfuz olmak üzere, ülkemiz adına mutlu olduğumuzu yazarak bu yazımızı noktalayalım.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..