İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 30 kez açıldı, 9 kişi beğendi, 8 yorum yapıldı.
5 Mar '15 00:00
Sosyal Medya ve İmkanlar

Bu Geornalist sitesindeki ikinci yazdığım yazı. İlk yazı siteyi deneme amacıyla yazılmış bir yazıydı. Bundan sonra imkan dahilinde düzenli yazılar yazmaya çalışacağım inşallah.

Geornalist bir sosyal medya portalı. Henüz çok yeni. Gayretli arkadaşlar gece gündüz uğraş vererek tasarladılar. Ben de burada sosyal medyaya dair basit yazılar yazacağım. Bir uzman görüşü değil bunlar elbette. Zaten ne formasyonum ne de iş alanım sosyal medyayla ilgili. Sosyal medya hepi topu 10-15 yıllık mevzu. Patlama yapması ise 4-5.

Başlık sosyal medya ve imkanlar. Öyleyse klişe bir cümleyle devam edelim. Sosyal medya "sesini duyurmak isteyenler" için çok ciddi imkanlar barındırıyor.

Kimdir bu sesini duyurmak isteyenler?

Çok büyük reklam bütçelerine sahip olmayan, karınca kararınca "iyi işler" yapmaya çalışanlar.

Küçük haber siteleri mesela. Çok küçük bütçelerle sosyal medyadan hit ve takipçi kazanmaları mümkün. Bunun için iyi planlanmış ve düzenli güncellenen hesaplar şart. Facebook, Twitter, İnstagram ve Pinterest. Hepsinin kendine has dili ve büyüme yöntemleri var. Bu dili çok iyi yakalamak, frekansı tutturmak önemli.

Arkasında çok büyük sermaye destekleri olmayan yayınevleri için de sosyal medya can simidi gibi. Bir yayınevi için sosyal medyanın imkanları geniş. Her mecra kullanılabilir. Video paylaşım siteleri de dahil.

Burada en nemli nokta "bizim de bir sosyal medya hesabımız olsun" şeklinde yaklaşmamak. Sosyal mecralar günden güne önemini artırıyor ve belli ki daha da artıracak.

Yayın hayatına henüz başlayan Diriliş Postası sosyal medyanın gücünü farkeden gazetelerden. Reklamlarını video paylaşım sitelerine yüklüyor mesela. Twitter'da güçlü hesaplar tarafından destekleniyor ve duyuruluyor. Böylece çok ciddi bir tanıtımı çok emek sarfetmeden yapmış oluyor.

CNR kitap fuarı da sosyal medyanın gücünü farkedenlerden. Gördüğüm kadarıyla çok iyi bir sosyal medya planlamasıyla Kitap Fuarını herkese duyurdular. Geçen sene doluluk anlamında yaşadıkları sıkıntılar bu sene aşılmış görülüyor.

Sosyal medya imkanlar deryası. Yeter ki bu mecraların "dili" yakalansın. Gerisi kendiliğinden kolayca geliyor.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

13 Mar '15 19:35

Neden beğenemiyorsun hocam acaba :)

CEVAPLA
11 Mar '15 12:26

Detroit Bey coşturuyorsunuz. ilk yazınızda gayet iyiydi ancak ben sizin paylaşımları henüz beğenemiyorum. Tebrik ediyor devamını diliyorum.

CEVAPLA
05 Mar '15 17:28

sıra eski islamcılara da gelecek :)

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol