İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 30807

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8110

İstanbul

Ömer Poyraz

3 / Puan: 6707

İstanbul

Sezer Emlik

4 / Puan: 5182

Bartın

Bulut Sever

5 / Puan: 4848

İstanbul

Mümin Yolcu

6 / Puan: 4593

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 4138

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 3799

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2460

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2266

İstanbul

Aa

11 / Puan: 1878

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1725

İstanbul

Salieri Alt Tire

13 / Puan: 1617

İstanbul

Sıla Münir

14 / Puan: 1416

İstanbul

Osman Batur Akbulut

15 / Puan: 1357

Kırıkkale

Ali Turan

16 / Puan: 1072

İstanbul

Lagari Alıntılar

17 / Puan: 1057

İstanbul

Ferit Çaydangeldi

18 / Puan: 1026

Ankara

Reşit Akpınar

19 / Puan: 943

Erzurum

Mücahid Cesur

20 / Puan: 941

İstanbul

Ali Osman Rothschild

21 / Puan: 933

Ankara

Yamanduruş

22 / Puan: 917

Sakarya

Ahmet Demir

23 / Puan: 885

İstanbul

Ahmet Lalbek

24 / Puan: 883

Erzincan

Müsemma Şahin

25 / Puan: 865

İstanbul

Mesut Toprak

26 / Puan: 849

Ankara
İstanbul

Emre Keleş

28 / Puan: 819

Ankara

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 771

İstanbul

Aykut Giray

30 / Puan: 735

Yozgat

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 01 saat 39 dakika kaldı.

Emre Keleş yazdı, 608 kez açıldı, 4 misafir olmak üzere 10 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
8 Kas 15 17:00

Emre Keleş

Puan: 819

Kısa Bir Sûre "Nasrullâhi Velfeth"

Kendisinden namaz kıldırması istenildiğinde veya namazı kılarken Fatiha'dan sonra okunacak kısa sûre ile birdenbire aklına geliveriyor insanın. Hani bir gün Halid bin Velid'den namaz kıldırması isteniyor. Dine yaptığı onca hizmetinden mi yoksa ilerleyen yaşına hürmeten mi doğrusunu Allah bilir. Kabul ederek geçiyor orada bulunan cemaatin başına. Tekbir alıp başlıyor namaza. Kısa sûreler ile namazı ancak kıldırabiliyor ve sonra cemaate dönüp; Beni mazur görün kardeşlerim. Ben İslam'la şereflendikten sonra Resulullah (s.a.v) ile pek fazla birlikte olamadım. Uzun sûreleri bilmiyorum ezberleyemedim çünkü ben askerdim, askerlik benim Kur'an-ı çok güzel öğrenmeme engel oldu. Bu sözler birçok İslâm diyarlarını fetheden komutandan, kendisine Seyfullah (Allah'ın kılıcı) ismi yakıştırılan fatihden çıkıyor. Sübhanallah. Hala onun İslâm toprağına kattığı yerlerde ezanlar okunuyor, namazlar kılınıyor. Allah bu sözlerindeki inceliğinden dolayı mı böyle güzel lütuflarla anılmayla nasiplendiriyor onu merak ediyor insan. Allah ondan razı olsun. Ne azlar var çoklara galip geliyor. Sübhanallah. Allahın yardımı müminlerin üzerine olsun.

Hz. Yusuf kuyuya atılınca kardeşleri; "Babamız bizimle daha çok ilgilenecek artık bizi daha çok sevmesi için bir engel kalmadı" dediklerinde, Allahın yardımının nereden nasıl gelip ulaşacağını, Yusuf'un o kuyudan çıkıp saraya köle olarak satılıp oraya vezir olacağını nereden bileceklerdi? Bilseler yine de yaparlarmıydı? Doğrusunu Allah bilir.

Hani âlemlerin efendisi ruhunu teslim etmişti de Hz.Ömer çıkıp gelmiş; Kim peygamber (s.a.v) öldü derse kılıcımla başını gövdesinden ayırırım" demişti de Allahın yardımı Hz.Ebû Bekir'e şu sözleri söyletmişti; "Kim ona tapıyorsa bilsin ki Muhammed (s.a.v) öldü ancak Allah Hayyı lâ yemûttur.(Ölümsüz ve diridir) Daha bu hadisenin sıcaklığı taptazeyken haber gelmiş, müslümanların halife seçmek için toğlandığını Ensar ve Muhacirden kendini halife ilan edenlerin ve tartışmaların çıktığı söyleniyordu. Nihayetinde Hz. Ebû Bekir, Ömer ile Ebû Ubeydeyi göstererek ikisinden birine beyat edilmesini istiyordu. Ömer bu sözleri duyar duymaz Hz.Ebû Bekirin elini tutup "Sen Resulullahın emri ile namaz kıldırdın. Sen onun halifesisin biz de sana beyat ediyoruz. Sen ona hepimizden daha yakın ve daha sevgiliydin." diyerek Allahın yardımı ile büyük bir fitneyi önlüyor, kibir ve iktidar putunu ayakları altına alarak eziyor paramparça ediyordu.

Hani Ömer halifeliğinde Halid bin Velid komutanlığındaki ordu zaferden zafere koşuyor fetih üstüne fetih gerçekleştiriyordu da Ömer onu komutanlıktan azletmişti. Onun yerine ordunun başına Ebû Ubeyde bin Cerrah gelmişti. Neden böyle yaptığı sorulduğunda "Müminlerin, zaferin Allahtan değil de Halidden olduğunu düşünüp fitneye düşmesinden korktum."demişti. Ne büyüksün ey Ömer.

Hani Kûdüs feth edilmiş, şehir teslim edilecekken karşıdan gelenlere bakmışlardı da yeterince gösterişli elbiseleri olmadığı için topluluk içinde seçilip ayırt edemeyince "Halife Ömer hangisi?" diye sormuşlardı. Sahabeden birisi ona " Emîr’ül Müminîn" diye seslenince birden sinirlenip ayağa kalkarak kızmıştı da diğer şekliyle (Resulullah'ın halifesinin halifesi) söylendiğinde ileriki dönemlerde söylerken müminlere ağır geleceği kendisine anlatılınca ancak ikna edilebilmişti.

Kısa bir sûre. Nasr sûresi. "İzâ câe nasrullâhi velfeth." diye başlayan. Allahın yardımının gelip de fethin nasip olacağını, insanların bölük bölük dine gireceğini, bunlar için Allaha çokça hamd ve tespih etmek gerektiğini anlatan. Halid bin Velid'in ancak ezberleyebildim diyebileceği, kıldığımız veya kıldırdığımız namazlarda okuduktan sonra akla böyle hadiselerin gelmesine sebep olabilecek kısa sûrelerden biri.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..