İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Hi̇lye yazdı, 55 kez açıldı, 8 kişi beğendi, 2 yorum yapıldı.
10 Kas '15 16:00

Hi̇lye

İstanbul

Ela Lale Talat Üçlüsünün Aydınlanmaya Etkileri

Sabah erken kalkması gerektiği için erken yatması gerekli, ama ödevlerini bitiremedi. Üstelik kardeşi ve kuzeni deli gibi kahkahalar atarak oyun oynarken o masa başında oturup ela lale talat yazmaya çalışıyordu bütün akşam. Ve o da bir çocuk daha, 6 yaşında sadece.

Çocuğunun ödevlerini takip eden hatta yapan bir veli olamayacağım diye kendime baştan söz verdiğim için başında beklemiyorum. Kendisi de çocuk olduğu için oyun oynamak istiyor ödev yapmak değil. Bu sebeple de sürekli oyalanacak bir şey buluyor ve yatma saati geldiğinde ödevler hala bitmemiş oluyor.

Bu akşam sınıf öğretmeninden gelen “çocuklarınızın ödevlerini özenle yapmasına dikkat edin, ödevlerini yap(a)mayan çocuklar sınıfın gerisinde kalacaklar” temalı bir mesajın beni tetklemesiyle bir değişiklik yapıp çocuğun yanında oturuyorum ve takip ediyorum. Onun yerine ödevini yapmıyorum tabii ki ama yardım etmeye çalışıyorum ve en önemlisi yanındayım mesajım ile ona destek oluyorum, çünkü hayatı çok zor. Çocuk –ki hatırlayalım kendisi sadece 6 yaşında- yazamadığı bir kıytırık kelime yüzünden içlenip ağlamaya başlıyor ve kalemi elinden kayarken dilinden “anne yapamıyorum, bilmiyorum ben” sözleri dökülüyor.

“Yavrucuğum zaten okula bilmediğimiz için gideriz, bilmediklerimizi öğrenmek için. Öğreniyorsun ve bak yapabiliyorsun” diye moral vermeye çalışıyorum. Ama o hala ağlıyor, öyle şımarıklık değil ağlaması, içli derin bir keder yüklü. İşte bunu farkettiğim an öfkeleniyorum. 6 yaşındaki çocuğa kendine güvenini yitirme pahasına, yapamıyorum, bilmiyorum yüzleşmelerini yaşatma pahasına öğretmeye çalışılan şey ne diye bakıyorum; sağa eğik, başlangıç ve bitiş çizgilerine dikkat edilerek yazılması gereken ‘talat’.

Okuma yazma öğrenmek, bir eğitimden geçmek elbette önemli ve gerekli. Amma velakin çocuk kendine güvenini yitirmek ile karşı karşıya kalacak ve mutsuz olacaksa gerekirse 5 ay sonra öğrensin, gerekirse 1 yıl sonra. Sınıfın gerisinde kalabilir. Okuma yazmayı en son öğrenen kişi olabilir. Hiç önemli değil zira bir süredir yaşadığım ‘aydınlanma’ sonucu akademik başarıyı öncelemenin yanlış olduğunu, akademik başarısı olmasa da kişinin ‘başarılı’ olabileceğini, en önemli başarının ise ‘mutlu olabilmek’ olduğunu düşünüyorum.

Mutlu olan iyi bir insan olur, iyi bir kul olur, iyi bir evlat olur, iyi bir öğrenci olur, iyi bir x olur. X yerine ne isterseniz koyun, mutlu olan olduğunun en iyisi olur. Çünkü mutlu olmak kendini sevmekle başlar ve bunun akademik başarıyla hiçbir ilgisi yok. Olmamalı.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol