İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Mümi̇n Yolcu yazdı, 82 kez açıldı, 4 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
14 Kas '15 08:00
Düşünceler Kaça Ayrılır?

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla,

Önce düşünüyoruz, sonra bilgisayarı açıyoruz. Önce düşünüyoruz, sonra evden çıkıyoruz. Önce düşünüyoruz, sonra işimizi yapıyoruz. İnsanı insan yapan, tüm canlılardan ayıran özelliği düşünmesidir. Düşündüğümüz için hayatımızı şekillendiriyor, Allah’ın çizdiği yolda doğru ve yanlış sapmalar yaparak bu ömür sermayesini tüketiyoruz.

Bazı insanların düşünemediği kanaatindeyim. Ama bu düşünememe hali cehaletten kaynaklanmıyor. İnsan bence Yaratanı anmaktan yoksun bir hayat yaşıyorsa o kişi -Allah muhafaza- düşünememe hastalığına kapılmış demektir. Peki bu düşünceler kaça ayrılır?

İç muhasebesini yaptığımız düşünceler iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır. İyi olanlar melekler tarafından kötü olanlar ise şeytan tarafından aklımıza ansızın düşer. İşte kulluk tavrı burada ortaya çıkıyor. Hayatta karşılaştığımız sabrımızı sınayan olaylara karşı şeytan püskürmeyi, melekler ise sakin olup Allah’a havele etmemiz gerektiğini ruhumuza gönderiyorlar. Eğer gaflette olursak şeytanın vesveselerine kapılıp dünyamızı zelil ediyoruz.

Sabrımızı ve imanımızı ölçen olaylar karşısında yapmamız gereken ilk şey düşünmek olmalı. Bunu belki ilk seferde yapamayacağız. Olaylar bittikten sonra bile olsa farkında olup “Şeytan ne diyordu? Ben ne yaptım?” sorusunu kendimize sormamız lazım. Sürekli bu muhasebeyle yaşayan bir insan artık olay anında düşünmeye başlayacak ve refleks olarak, ileriyi düşünerek yanlış bir harekete karşı inşaAllah temkinli yaklaşacaktır.

Şeytanın mücadelesi bizi gaflette bırakıp kendiyle beraber cehenneme sürüklemektir kardeşlerim. Yüce Allah kitabımız Kur’an-ı Kerim’de “Böyle iken o sizden birçok nesilleri yoldan çıkardı. Ya o zaman düşünmüyor muydunuz? | Yasin, 62” diyerek bu konuyu bizzat biz kullarına hatırlatmaktadır. Düşüncelerimizi Allah yolunda doğrultmamızın tek yolu ise şeytanı da yaratan Allah’a sığınmaktır. Rabbimiz bu konuda da bize Kitabından yol gösteriyor: “Eğer şeytandan bir vesvese, bir gıcık gelirse hemen Allah’a sığın. Muhakkak ki, Allah hakkıyla işiten, kemaliyle bilendir. | Araf, 200”. Yine Rabbimiz “Kör ile gören bir olmaz, iman edip salih ameller işleyen kimseler ile kötülük yapan da bir değildir. Ne kadar da az düşünüyorsunuz! | Mu’min, 58” ayeti ile düşünmenin bizim asli görevlerimizden birini olduğunu hatırlatıyor. Allah Kur’an’la yaşayan ümmet eylesin bizleri.

Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm,

kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım

Selamün aleyküm

Görselin alındığı video:

Mu'min (Mümin) Suresi (51-58) ᴴᴰ - Salman Al Utaybi

link

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

14 Kas '15 21:24

Osman Gaziantep

"Düşünmek Farzdır" Metin Önal Mengüşoğlu

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol