İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Bursa
Erzincan

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul

Onur Gündüz

İstanbul

İstanbul

Salman Döner

İstanbul

İstanbul

Sevdaşrn

İstanbul

İstanbul
Erzurum

Ahmet

Kayseri

Kayseri
Ankara

Atç

Eskişehir

Eskişehir

Meyzen Ruha

İstanbul

İstanbul
Ankara

Benay Özbent

İstanbul

İstanbul
İstanbul
Ankara
Eskişehir
Ankara
Balıkesir
İstanbul

Kader...

İzmir

İzmir
Mümtaz Fuat yazdı, 25 kez açıldı, 6 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
24 Kas '15 12:00
Oğluma Mektuplar - 2

Oğlum.

Günden güne büyüyorsun.

Ayda bir dahi olsa siyah-beyaz bir ekranın solukluğunda siluetini görebilmek ve pek tabii sağlıklıyken sen, bir harika.

Millet ki sen de duymuşsundur muhtemelen, ‘mucize’ diyorlar buna. Hayır. Bu satırları okuyorken artık biliyorsundur ki, mucize ile şu satırları yazarken senin içinde bulunduğun durum arasında bir fark var. Teşbih derler dediklerine fakat teşbihlerde de hata olur, aksine inanma. Senin halin Allah-ü Teâlâ’nın bir ihsanı ve kudretinin bir nişanıdır.

Duadan gayrı değilim. Birbirimize en naif dokunuşlarımızın geleceği o kutlu günün anına kavuşabilmek içi bütün dualarım.

Şehirler göreceksin oğlum. Geçmişten bize miras kalan medeniyetimizin en görünür nişanelerini nasıl berbat etmişiz sen de şahit olacaksın buna.

İsterdim ki geçmiş asırlarda olalım ikimiz. Düzayak müstakil bir evin geniş bahçesinde kümes hayvanlarımız olsun. Gördüğünde çok seveceğini hissettiğim bir atımız olsundu mesela…

Toprakla haşır-neşir olabileceğin, ellerinin çamur içinde kalacağı bir ortamın içine doğabilecek olsaydın keşke.

Her yediğin, içtiğin sade ve doğal olabilseydi. Gürbüz ve olması gerektiği gibi bir mukavemet sahibi olabilecek olsaydın. Kış günü bütün gün evin önünde oynayabilseydin de, kuzinemiz samimi bir yüzle karşılasaydı seni.

Maalesef; marketlerin o ruhsuz organik diye ayırdıkları reyonların çaresizliğinde dolanacaksın sende istemesen de.

Kibrit kutusu gibi üst üste, yan yana dizili kocaman -bir evin değil- konutların o riyakâr sıcaklığında bir apartman çocuğu olarak büyüyeceksin.

Birbirine birebir benzeyen, çok fiyakalı ve fonksiyonel evlerimiz var ama ruhları yok. En güzeli dedikleri bile bir Osmanlı yapısı göznuru dökülmüş ev ile kıyas edilmesi için yanına dahi yaklaştırılamaz.

Şehirleşmenin (yerleşik düzene geçmenin nev’inin) medeniyet oluşumunda çok önemli bir etkisi vardır.

Okulların mimari yapısı dahi çocukların eğitim düzeyini artırıcı bir etkiye sahiptir. Osmanlı yapısı hemen hemen bütün okulların, göreceksin inşallah, sınıflarının tavanları hep yüksektir. Sınıf içindeki ufuk açısının genişlemesi, zihnin kavrama ve kendini aşma hali üzerinde büyük öneme sahip olduğu söylenebilir. Yüzyıllarca Osmanlı toplum yapısının sağlamlığının plastik manada sebeplerinden biri de budur.

Güzel olana, eski dedikleri fakat bizce hep yeni olan estetiğin zirvelerindeki medeniyete hayranlığını ziyadeleştir. Osmanlı medeniyet tasavvurunun bir zamanlardaki muvaffakiyetini kızıl elma gibi önünde tut ve ona; en azıdan onlara benzer nezaketin, letafetin, şerefin kıymetine sahip olma azminden bir lahza olsun ayrılma.

Oğlum,

lütfen beni duadan gayrı kılma.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

24 Kas '15 15:39

Merhamet ve sevginin aynı zaman da bu güçlü inancın kelimelerde can bulmuş hali..

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol