İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39278

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9057

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7442

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6999

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5772

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5523

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5316

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3488

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2628

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2510

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2060

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1663

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1574

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1509

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1413

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1374

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1292

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1276

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1198

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1103

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1085

İstanbul

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1082

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1043

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1021

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 986

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 978

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 07 saat 21 dakika kaldı.

Kerem Yüksel yazdı, 731 kez açıldı, 29 misafir olmak üzere 37 kişi beğendi, 3 yorum yapıldı.
25 Kas 15 21:00

Kerem Yüksel

Puan: 494

Uçak Uç Hava Sahama Düş

Ofislerdeki beyaz yakalardan, Ege köy kahvelerindeki

sempatik dayılara herkes son yaşanan uçak düşürme vakasını yorumlamakta zorlanıyor.

Çünkü uluslararası ilişkiler konusunda insanımız bilgisiz bırakıldı. Sayın başvekil bu işin hocasıdır öğretir dedik ancak yoğunluktan dolayı bu görevi bizlere bıraktı.

Bu yüzden konuyla ilgili kısaca bilgi verelim, gündem yeniden futbola ve muhalefet partilerinin kurultaylarına evrilene kadar insanımız devrilmesin. Konuşsun. Hakkıdır. Her gün olmuyor ki böylesi.

PARA,PETROL,PİJAMA

Ulusların zenginliği adlı kitapta adam simit satarak zengin oluyordu.

Zaten ulusların temel hedefi genelde zenginliktir.

(Bizim ülkemiz müstesna.)

Uluslararası ilişkiler de bu çerçevede şekillenmektedir. Bir de petrol takıntısı vardır, uluslarımız petrolü çok severler ve

her şeyden öncelikli kutsal bir varlık gibi konumlandırırlar. Petrol bir yarı tanrı olmuş günümüz dünyasında. İsyanım var böyle işe.

Son olarak uluslarımız güvenli bir şekilde

evlerinde oturmak isterler. Bu da pijama giymek ile simgelenir.

Buna beynelminel münasebetlerde 3P kuralı denir. Para, Petrol, Pijama.

KİMSE SABRIMIZI TEST ETMEYE KALKMASIN

Türk tipi diplomasi ise daha duygu yüklü ve söylem bazlıdır ve bu özellikleriyle dünyada geçerli konvansiyonel diplomatik sistemden ayrılmaktadır.

Burada kardeşlik hukuku, geçmişten gelen bağlarımız, ecdadın bize emanet ettiği coğrafyalar gibi literatürde sadece Türkçe karşılığı bulunan kavramlar ön plana çıkmaktadır. İçimizdeki insan sevgisi inanılmazdır.

Fakat bizim de bir zaafımız bulunuyor.

Biz diğer diplomatik unsurlarca sabrımızın test edilmesini sevmeyen bir milletiz. Hoşlanmadığımız gerçek.

Tamam nota verilir, büyükelçiden izahat istenir hepsi bizde mevcut ama reis-i cumhurumuz çıkıp 'Biz kırıldık bu işe.' veya 'Sen kimsin ya!' demeden aksiyonumuz kemale ermiş sayılmaz. Sabrımızı test eden herkesin uçağını düşürmüyoruz. O konuda rastgele seçilim yapılıyor. Arada bağ kurmak isteyen müfteridir. Ve bu müfterilik genelde muhalefet liderlerine uygun görülen bir yakıştırma olsa da şu sıralar muhalefetin silik tavırları bu sıfatı bile kaybetmesine sebep olmaktadır. Dış politikada muhalefetin rolü önemli olsa dahi şu an görmezden gelinecektir. Devam edelim.

YUMUŞAK GÜÇ

Soft power olarak bilinen bu kavram da uyduruk bir şeydir. Önemli olan gazetelerde çıkan onların kaç uçağı var bizim kaç tankımız gibi sayısal veriye dayalı bilimsel haberlerdir. Gerisi hep hikaye. Yumuşak güç var bende diye dolanırsan adama tıklarlar. Bunlar hep diplomasidir. Diplomasi boru değildir. Ama her şey de konuşarak, koklaşarak olmaz.

NATO'NUN BİR TAKIM MADDELERİ

Nato'nun Türk toplumuna birincil katkısı PAKT kelimesini insanımıza öğretmesidir. Bunun dışındaki faydalar TALİ FAYDALAR olarak ele alınır.

Kuzey Atlantik Paktı bir şekilde ülkemizi de içinde bulundurmakta ve bundan dolayı bazen ufak tefek angaryalara katlanmak durumundadır.

Köprüye üç dakika, otobüs duraklarına bir dakika, markete pazara berbere on adım mesafedeki lokasyon şaheseri daireler gibi mükemmel bir jeopolitik konum bizlere, insanımıza sunulmaktadır. Bu konum gereği Nato'nun unutulmaya yüz tutan 4 ve 5 nolu maddelerini ara sıra işletir. Türkiye çok iyidir dokunmayın sıkıntı çıkarmayın şeklinde sonuç bildirgeleri yayımlatır ve dağılırız.

24 KASIM'DA NE OLDU?

Rusya ile yaşanan elim hadiseyi yukarıdaki bilgiler ışığında değerlendirmek gerekir. Uçak düşmesinde birinci sebep elbette yer çekimi ancak diğer sebepleri de gözardı etmek olmaz.

Ülkelerin sınırları olması bayağı iyidir. Böylece herkes yerini yurdunu bilir. Ancak şöyle de bir talihsiz durum var. Son yaptığım uzunca uçak yolculuğunda cam kenarı denk geldi ve gözlemleme imkanı buldum ; bu sınırlar gerçekte pek belli olmuyor. Yerde bile olmayan bir sınırı yüksek irtifalara çizmeye çalışmak şüphesiz safdillik olur. Bu yüzden farklı ülkelerden unsurlar birbirlerinin sınırlarını zaman zaman ihlal edebilir. Bu da dış politikada monotonluğu yok edeceğinden faydalı görülmektedir.

24 Kasım'da yaşanan olayın ise zaman ve mekan boyutunda ele alınması gerekir.

ZAMANLAMA MANİDAR

Yapılan bir takım araştırmalara göre ülkemiz siyasetinde yaşanan hadiselerin yüzde yetmiş altılık kısmının zamanlaması manidardır. Bunun dış politikadaki karşılığı ise yüzde altmış sekiz gibi bir orana denk gelir.

Öyleyse uçağın düşürüldüğü gün olarak 24 Kasım tarihinin seçilmesi tesadüf olabilir mi?

Yoksa öğretmenler gününde bu iş hayata geçirilerek ben ders almam ders veririm mesajı mı verilmek istenmektedir. Takdir milletimizindir.

UÇAK SINIR İHLALİ YAPTI MI?

Meselenin en önemsiz sorusu ise şüphesiz budur.

DOĞALGAZ KESİLİR Mİ?

Bir şey olmaz. Ürkecek bir durum yoktur. Bir delikanlılık yapıldıysa halk olarak arkasında durulmalıdır. Gerekirse kömür yakılır. Havalar da iyi gitmektedir. Demirden korkan trene binmemelidir. Üsküp'e, Gazze'ye, Saraybosna'ya Bakü'ye Türkmendağı'na selam olsundur. Bu adam Bağdatlı gibi konuşmaktadır.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Konu güzelce yumuşatılır kapanır gider fakat Türkmendağı konusu ciddidr. O değerlendirmeyi büyüklerimize bırakalım.

İlişkiler ikinci katip seviyesine inse bile ikinci katip de insandır. Hor görmemek gerekir. Olağanüstü dönüştürücü gelişmeler bu seviylerde de yaşanabilir.

SONUÇ

Pek anladığım bir konu değil ama sanırım bir şey olmaz. Yani bu işin metodolojisini öğretiyorum elbette realite biraz farklı oluyor, sıkıntı olmaz diyorum olmaz büyük ihtimal.

Havacılık duayeni bir dostumla da konuyu görüştüm. "66 yılda bir denk gelen bir hadiseydi. Bu fırsat kaçmamalıydı" şeklinde yorum yaptı. Harika dedim. İstediğim cevabı da almıştım. Trenin ışıkları söndü. Şimdi tüm yolcular uyuklasın.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
01 Ara 10:53

Misafir

Üstad Atanamayan Öğretmenler ve Yeni Dünya Düzeni adlı makalenizde ortadoğudaki paradigmanın nasıl şekilleneceğini belirtmiştiniz vaktiyle; anlamak bugüne nasipmiş. Artık Türk'ün Rus'a kaldırdığı ikinci bir şeyin olduğu bir dünyadayız...

26 Kas 16:14

Misafir

hiç fena değil..bravo

Bunlar da ilginizi çekebilir..