İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39278

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9057

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7442

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6999

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5772

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5523

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5316

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3488

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2628

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2510

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2060

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1663

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1574

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1509

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1413

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1374

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1292

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1276

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1198

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1103

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1085

İstanbul

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1082

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1043

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1021

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 986

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 978

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 07 saat 03 dakika kaldı.

Kerem Yüksel yazdı, 695 kez açıldı, 25 misafir olmak üzere 30 kişi beğendi, 3 yorum yapıldı.
4 Ara 15 21:00

Kerem Yüksel

Puan: 494

Enerji̇de B Planı A Planından Daha mı İyi̇?

ENERJİ KISKACI

Kış kapıda. Yakında ana haber bültenlerinin ilk haberi 'Beyaz Çile' olacak. Hava tahminleri, trafik keşmekeşi, üst geçitte yuvarlanan ve kameraya denk gelen talihsiz vatandaşlarımız ve sonunda; 'bu duruma en çok sevinen yine çocuklar oldu' cümlesine eşlik eden karda gülüp oynayan minikler. Bunlar kışın alamet-i farikaları ancak son yıllarda bir de doğalgaz eklendi. Bir de bunların üstüne; Rusya gazı keserdi kesemezdi sorunsalı derken harika bir kış mevsimi bizi bekliyor.

Bu arada o karda oynayan çocuklar ertesi gün hasta oluyor. Kar yağsın da mikropları kırsın olayı belki de gerçek değil. Bu konuyu araştırıp ifşa edelim yakında.

KAFAYA GÖRE GAZ KESMEK DE NE DEMEK?

Ortada kapı gibi uluslar arası anlaşma var ama muhatabımızın ergen tavırlarından anladığımız kadarıyla aman sistem bozuldu, canım arıza var, kanka makine soğuk gibi bahanelerle zorluk çıkarması da olası.

Peki olur da Rus gazından mahrum kalırsak biçare bedbaht mı olmalıyız? İrdeleyelim.

BACA DELİĞİ SORUNU BÜYÜYOR

Reis-i Cumhur'umuzun da beyan ettiği üzere doğalgaz ile doğmadık. Yani doğan da var da onlar ufak şimdi.

Kömür filan tamam da evlerde baca deliği yok artık. Kulislerden gelen bilgilere göre bu eksik giderilirse Rusya'ya rahatlıkla meydan okuyabiliriz. Ülke olarak tek dezavantajımız bu görünüyor. İçimizdeki Sibiryalılar ile birlikte.

Instagram yıkılıyor, soba nostaljisi yapıyor doksanların çocukları. Sıcağı başkaydı, kestanesi çok iyiydi, mandalina kabuğu çok muhteşem kokardı filan derken bayağı hasretler zaten gördüğümüz kadarıyla soba kavramına.

Onlar da özlem gidermeye sıcak bakacaktır ama işte teknik sorun var. Çözülemez demiyorum ama sorun var.

Hiç bir seçeneği dışlamıyoruz şimdilik.

YENEBİNİR VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAVRAMLARI

Esas alternatifi yenilenebilir enerji olacak ama insanımız bunu yenebilir enerji olarak algılıyor.

Dil dönmemesinden sebep.

Fındık, ceviz, pekmez, bal derken yine reis-i cumhurun istediği oluyor. İnsan gücü de önemli. Yıllar neler getirir bilinmez. Genç nüfusu kaybeden ülkeler darda. Yalpalamaları bundan.

NÜKLEER ZORA GİRDİ

Nükleeri istemeyen çok. Kaldı ki onu da Rus yapacak. Bu ortamda bunlar yarım yamalak yapıp çatısı filan tam sağlam oturmadan, camı pencereyi sağlam takmadan bırakır kaçarsa patlar gideriz. Bu riski almayı büyüklerimiz de istemeyecektir. Bu seçeneğin üstünü çizin.

Uranyum severiz de şu an durumlarımız yok.

SEN, BEN, YEL DEĞİRMENLERİNE KARŞI BİLE BİLE

Rüzgar enerjisi iyi fakat kurulumu zor. Çünkü çok esiyor oralar. Pervaneyi takmak sıkıntı. Rüzgarsız yere kurayım desen de randıman vermiyor meret. Tam bir çelişkili paradosklar karnavalı. Çanakkale dolaylarında bir takım uygulamalar mevcut. Olaya milli manevi şuur ekleyip maliyeti Anzaklara itelemek de mümkün. Konu hakkında çalışmalar sürüyor duyumlarımıza göre ancak ütopya seviyesinde kalıyor. Tüm Anadolu'yu pervanelerle donatma seferberliği başlasa ne iyi aslında.

HES DOĞRUSU

Hidroelektrik girişimler de HES istemeyiz şeklinde protesto eylemlerine sebep olmaktadır. İlkokulda bize mevsimleri yanlış öğreten zihniyet, (aralık ocak şubat kış aylarıdır dediler ve martta bahar geldi sanıp incecik giyinerek az zatürre olmadık), yine Türkiye'nin muhteşem jeopolitik konumu olduğunu bize aşılayan sistem, hep hidroelektrik en temizi; su var, türbin var, döner gider şeklinde olaya yaklaşıyordu. Gerçekten de öyle değil mi ey dostlar?

Buna rağmen HES istemeyenlerin de aktivist olmak, ortam yapmak veya gündeme gelmekten başka bir amaçları olmadığını varsaysak bile bunlarla uğraşılmaz diyerek hidroelektrik seçeneğini de çiziyoruz.

Ben bu HES olayını tam anlamadım zaten, büyük hayal ediyordum meğer her mahalleye yapılan bir şeymiş bu.

GÜNEŞİ GÖRDÜM

Güneş enerjisi hal-i hazırda güneydeki vatandaşlarımızın duş alma ihtiyaçlarını giderme boyutunda. Güneşe de güven olmuyor. Hava bulut olur, çocuk leğende kalakalır güneş çıksın diye beklerken. Güneşle çalışan arabaları genelde odtü'lü öğrenciler çirkin dizayn ediyorlar. Bu sıfatla başarı çok zor be kardeşim.

Güneşi gördüm diye film yapmış adam. Belli ki çok görülmüyor. İpucudur bunlar. Sanat toplum içindir.

KÖMÜRLÜKLERE DÖNÜŞ

Termik santral konusunu hiç açmıyorum. Baca deliği mevzuu yukarıda açıklanmıştı ancak kömürlük sorunu da var.

Bu arada kömür dediğin de Sibirya'dan yani Rusya'dan geliyor. Kaş yapayım diye göz çıkarmak olmaz. Bu konular dikkat ister.

YENİ DÖNEMDE NELER OLUR?

Rusya'nın almadığı domateslerden elektrik üretmeyi başarırsak bir taşla iki kuş vurulacaktır. Fakat o biraz zaman alacağından mum, battaniye, tasarruf gibi kavramlarla bu da böyle geçer gider be dostlar. Sayın bakan halkımız müsterih olsun dedi. Müsterih olunacak. O kadar. Sayın bakan deyince damat filan diye şey yapmayın aşalım bunları. Bakan özelinde söyleyeceklerim enerji özelinde şimdilik halkımız özelinde bunlardır.

Halkımız mecburi ya da gönüllü enerji tasarrufuna yönelecek faturaları azalacak. Tavuk ve sebze meyve ucuzlayacak. Yani bu kriz halkımızın refah seviyesini arttıracak, parasının cebinde kalmasını sağlayacak. Bir bakmışsın herkes deri ceketle geziyor. Bu fiyakaya hayır mı deseydik? Çok da iyi olmadı mı?

Canlı yayın bağlantılarında radyonuzun sesini biraz kısabilir misiniz diyen sunucular, kombinizi de bir kademe kısabilir misiniz desin, ne olacak yani?

Şu esnada içimizdeki putinciler, medvedevciler, sert kayaya çattın diyenler, şunların cezasını kes diye moskof'a yalvaranlar, durumdan muhalefet malzemesi çıkaranlar. Kendinizi düzeltin.

O tankerleri paint'te yapmışlar. Çok bel bağlamayın.

Son olarak Allah sonumuzu Kadirov gibilere benzetmesin. Amin.

Son.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
05 Ara 00:56

Misafir

Bence herşeyin ötesinde çok eril bir değerlendirmeler bütünü, içimizdeki putinciler medyedevcilere geçiriyorsunuz da, kornikava sevdalılarına yine lgbt özelinde tatu sevdalılarına hiç laf yok. Özetle çağ dışı bir yaklaşım...

05 Ara 00:38

Evet rahmetli büyüğümüzün efsane lafıdır. Nur içinde yatsın.

Bunlar da ilginizi çekebilir..