İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 12 kez açıldı, 4 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
10 Ara '15 00:00
Devletçi̇li̇ğe Yemi̇n Etmek

Bir sonraki genel seçimler 4 yıl sonra yapılacak. Milletvekili sayısı düşer de ara, bir şekilde erken seçim olmazsa canlı yayında, resmi olarak yalandan yemin etmeyi de tekrar 4 yıl sonra izleyeceğiz. Leyla Zana tekrar gösterimi de olabilir tabii bugünlerde.

Büyük ihtimalle o güne kadar milletvekili yemini değiştirilmesi söz konusu olmazsa bir daha yeminin içeriği kolay kolay gündeme gelmeyecek.

Yemin şu;

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim”

Yemin içinde geçen Atatürk ilkeleri şunlar;

Cumhuriyetçilik

Milliyetçilik

Halkçılık

Devletçilik

Laiklik

İnkılapçılık

Bağlı kalınacağına yemin edilen inkılaplardan bazıları;

Türk Tarih ve Türk Dil Kurumlarının kurulması

Güzel Sanatlar Alanındaki Yenilikler

Şapka ve Kıyafet İnkılabı

Soyadı Kanunu

v.s.

Yazıyı İnkılap tarihi dersine büsbütün çevirmemek için İnklap kısmına hiç girmiyorum. İlkelerden de Devletçilik kısmına değineceğim sadece.

Bildiğimiz anlamda devletçilik artık güncelliğini kaybetmiş, global dünyanın ekonomik gerçeklerine ters bir anlayış. Devlet teşebbüsü ile ekonomik alanda var olmak mümkün değil. Devletçiliğin en radikal biçimi denenmiş ve iflas etmiş zaten.

Atatürk ilkelerindeki devletçilik ise TSK’nın Atatürk sitesinde (Bkz. link) zamanın şartları yüzünden, özel sektörün zayıflığından dolayı devlet eliyle genç cumhuriyeti kalkındırmak için benimsenmiş br ilke olarak sunulmuş. Atatürk bir konuşmasında;

“Cumhuriyetimiz henüz çok gençtir. Geçmişten kendine miras kalan bütün hayati çok önemli işler, zamanın gerektirdiklerini doyurucu derecede değildir. Siyasi ve fikrî hayatta olduğu gibi ekonomik işlerde de kişilerin teşebbüslerinin neticesini beklemek doğru olmaz. Önemli ve büyük işleri, ancak millî servetin ve devletin bütün teşkilat ve gücüne dayanarak; millî egemenliğin sağlanmasını, uygulanmasını düzenlemekle vazifeli hükûmetin, mümkün olduğu kadar üzerine alıp başarması tercih olunmalıdır. (1929)”

demiş. Belli ki özel teşebbüse eyvallah ama sizin “imkanımız yok” diyor. Geçici bir durum, bekleyemeyiz diyor. Çözümü de karma ekonomide görüyor. Eyvallah, zamanın imkanları için uygulanmış, olmuş bitmiş bir şey.

Şimdi bu Milletvekili yemininde niye yer alıyor peki, ne alakası var? Bu varsa bütün niyetin, anayasanın o yeminde söylenmesi lazım. İnkılaplar daha da skandal, şapka kanununa uyacağına niye yemin ettiriyorsunuz bu seçilmiş insanları?

Yine aynı sitede İnklaplar bölümünde “Hukuk alanında yapılanlar” sekmesinde 1921 ve 1924 Anayasaları diyor. Bu 550 kişi bu anayasalara uyacağına da mı yemin ediyor? Dış Ticaret ve para politikaları alanında yapılmış inkılaplar var bir de? Bunlara da uyacaklarına yemin ediyorlar.

Söylemeye çalıştığım “Atatürk ilke ve inkılapları” diye uyulabilecek ortada güncel bir şey yok. Bunun yemin metninde yer alması tuhaf. Tuhaf olmasının yanı sıra bir de kimse uymuyor, uyamıyor bunlara; geçerliliğini yitirmiş. Herkes yalan söylüyor. Tek tek kürsüye çıkıp ‘Büyük Türk Milleti’nin huzurunda’, resmi olarak yalan söylemek zorunda bırakılıyorlar.

Bu tuhaflığa bir son verilmesi lazım. Metnin sadeleştirilmesi, birbirini tekrar eden şeylerin çıkarılması lazım. Yeminde geçen ‘Türk milleti’ nin yerine Türkiye milleti denmesi daha doğru olur.

Anayasaya bağlı kalınacağına yemin edilmesi ile yeni anayasa yapılmak istenmesi birbiriyle çelişen şeyler değil. Neticede yürürlükte olana bağlı kalınacağına ediliyor.

Ama yine de en iyisi yeni ve sade bir metin hazırlamak. Başlamışken komple anayasanın değiştirilmesi daha güzel olur tabii.

Ben Salieri Alt Tire, Miletimin bağımsızlığını korumak, herkesin insan haklarından, temel hürriyetlerden yararlanmasını sağlamak için çalışacağıma, anayasaya, demokratik laik düzene bağlı kalacağıma ant içerim.

Mesela?

Tamam olmamış olabilir ama şimdikinden daha iyi olduğu kesin. En azından 70 milyonun önünde namus ve şeref üzerine yalan söylettirmiyor.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..