İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39278

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9057

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7442

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6999

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5772

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5523

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5316

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3488

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2628

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2510

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2060

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1663

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1574

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1509

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1413

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1374

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1292

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1276

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1198

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1103

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1085

İstanbul

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1082

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1043

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1021

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 986

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 978

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 04 saat 34 dakika kaldı.

Sai̇d Naci̇ Çamdalı yazdı, 699 kez açıldı, 6 misafir olmak üzere 11 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
14 Ara 15 01:00
Tari̇h Tekerrürden İbaretti̇r ; Türk-Fars İli̇şki̇leri̇

*Bi süreliğini ara vermek zorunda kaldığım yazılarıma devam ediyorum inşallah.

Siz ne düşünürsünüz bilmem ama tarih adeta bir çarkıfelek gibidir.Aynı yol boyunca döner durur.Aktörler,yerler değişir ama dönme ekseni hep aynıdır.Aynı şeyleri hem insanlar olarak hem toplumlar olarak yaşar dururuz.

İşte yazımızın konusu olan Türk-Fars ilişkileri de –siz ne düşünürsünüz bilmem- aynen bu şekilde.Dönüyor dolaşıyor , aynı yerde karşı karşıya geliyoruz.İşte bu döngünün üç farklı noktasını , fazla derine dalmadan , sohbet tadında göz atalım ;

----------------------

Yıl Miladi 1055

İslam alemi tarihinin en garip durumlarından birisini yaşamaktadır.Mecusi kökenli bir aile olan Büveyhiler/Deylemiler önce Müslüman olmuş , sonra Şii hizibini seçmiş , uzun süre Abbasi ordusunda paralı askerlik,komutanlık yapmıştır.Abbasiler zayıfladıkça güçlenen bu aile önce İran’ı ardından Irak’ı ele geçirip , Abbasileri baskı altına almışlardır.Bir Şii devlet/sülale , Sünni İslam aleminin sembolik lideri halifeyi kukla haline getirmişti.

Yaklaşık 110 yıl süren bu baskıyı sona erdirmek Selçuklulara nasib olur.Halifenin daveti üzerine bölgeye sefer düzenleyen Sultan Tuğrul Bey , Büveyhileri ciddi bir yenilgiye uğratır.Kalanlar ise Selçukluya biat ederler.Tuğrul Bey , Bağdad’a girer ve halifeyi koruması altına alır.

----------------------

Yıl Miladi 1514

Aynı ırktan olmasına rağmen farklı iki hizbe mensup , Asya’nın güçlü iki gücü karşı karşıya gelirler.Bir tarafta 2 yıl sonra “Halife” ünvanı alacak olan Osmanoğullarından Selim , diğer tarafta tarikat şeyhliğinden devlet liderliğine yükselen Safevi Hanedanından İsmail…Aralarında geçen –tarihimizin en popüler- savaşında Selim galip gelen taraf olur.

Safeviler , Anadolu’da birlik kurmaya çalışan Osmanlı’ya sürekli köstek olan taraf olmuştur.Üstüne üslük yine bir başka Türk kökenli devlet olan Memluklular ile ittifak yapmış , bölgesel güç olmaya çalışan Osmanlıyı hepten sıkıştırmaya oynamıştır hep.Yaşanan ufak tefekler işin tuzu biberi olmuş , iki taraf Çaldıran Ovasında karşı karşıya gelmiştir.

Nitekim Osmanlı kazanır savaşı , İsmail ağır bir yenilgi alır , Selim -muzaffer komutan olarak- Tebriz’e girer, İsmail 8 yıl sonra eceli ile vefat eder.Gerçi tamamen imha edilmeyen Safeviler , iki sultanın oğulları döneminde yine karşı karşıya gelir.

----------------------

ve 21.yüzyıl…

Osmanlı’nın ardılı olmayan Türkiye Cumhuriyeti , 21.yy’da Ak Parti Hükümetleri ile başka bir çehreye kavuşur.Kimine göre “eksen kayması” kimine göre ise “öze dönüş” olan bu değişim Türkiye Cumhuriyetini , açıkça bu zamana kadar reddettiği tarihsel mirasını yüklenmek zorunda bırakır.21.yy Türkiyesinde Tuğrul’dan da Selim’den de izler var artık.

Ve kaçınılmaz olarak yine aynı döngüyü yaşarız ;

Adım adım Farslar ile karşı karşıya gelmek.Farslık bir ırk değik , ırk üstü bir kimlik tanımıdır.Nitekim Türk kökenli Fars lideri –Ayetullah namlı- Ali Hamaney’i –aynı İsmail misali- yine Türk kökenli Tayyib’e tehdit savururken izliyoruz.

Açıkça iktidara geldiği günden beri Fars ile Batı arasındaki arabulucu rolü üstlenen Türk , şu anda Fars ile karşı karşıya gelmiş durumda.Bu sefer hanedanlar , halifeler yok ama hikaye yine tıpa tıp aynı.Yine maksat Anadolu Birliği , yine köstek olansa Fars…

Bu sefer muzaffer olarak Tahran’a girmek , yahut ümmettin koruyucusu vasfı almak nasib olur mu bilmem ama tarih bizi adım adım aynı noktaya götürüyor.

Gayb bize ne getirir bilmiyorum , ama en azından tarih gideceğimiz istikameti gösteriyor bize…

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..