İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39278

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9057

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7442

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6999

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5772

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5523

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5316

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3488

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2628

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2510

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2060

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1663

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1574

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1509

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1413

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1374

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1292

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1276

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1198

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1103

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1085

İstanbul

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1082

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1043

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1021

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 986

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 978

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 06 saat 53 dakika kaldı.

Kerem Yüksel yazdı, 866 kez açıldı, 17 misafir olmak üzere 22 kişi beğendi, 3 yorum yapıldı.
24 Ara 15 21:00

Kerem Yüksel

Puan: 494

Eski̇ Yıl Yaşlı Adam Yeni̇ Yıl Küçük Bebek

Ülkemizde öyle ya da böyle yılbaşı kutlamaları yapılıyor.

Bunu bir batılı gibi çam ağaçlı kutlamak isteyen var , Türk usulü kuru yemişli kutlamak isteyen var, bu noeldir hristiyan adetidir kutlamam diyen var ve son olarak hiç kimse kutlamamalı diyenler de tabii mevcut. Bunların alt kırılımında şişme noel baba bıçaklayanlar da müstesna bir grup. Selam olsun.

Bu ülkemizin mozaik ya da en azında betebe olduğunun güzel bir kanıtı. Ne geldiyse başımıza mozaiklikten geldi. Herkes aynı olsa ne güzel huzur içinde girerdik yeni yıla.

Toplumda yerleşik bu hassasiyetleri göz önüne alarak yılbaşından değil yıl sonundan bahsetmek daha samimi ve risksiz bir yaklaşım olur diye düşündük.

ÜLKEMİZDE YIL SONU ETKİNLİKLERİ

Yılsonu geldiğinden şüphelenmeye başladıysanız hemen bir internet haber sitesini açın.

'Tıkla, nolur tıkla, foto haber, acaba hangi ünlü, o ülkeye vizeler kalktı' gibi tuzakların arasından sıyrılıp manşetlere ulaşabildiğinizde bu sene neler oldu, yılın en iyi fotoğrafları, işte yılın özeti gibi post galeritik eserler haddinden fazla bir hal almışsa evet işte oldu, aralık ayının ikinci yarısındasınız.

Bu sene ülkemizde tıpkı geçen sene bu vakitler temenni ettiğimiz gibi her şey harika gitti. İrlandalı turistin dayağını saymazsak esnafın yüzü güldü diyebiliriz. Yılın kişisi aramızdan çıkmamış olsa da bir adet nobel, şampiyonlar liginde bir galibiyet, bir çok seçimlerden oluşan demokrasi bayramları derken muhteşem bir yıl geride kaldı. İşte tüm bunlar internet haberciliğinin yıl sonu etkinliklerinde galeriler halinde anlatılmakta, bilgi üzerine bilgi beyinlerimize nakşedilmektedir. Unutma hakkının bariz ihlalidir tabii bu.

Bunların altına 'Şu hadise neden listede yer almıyor, ne biçim editörsün?' şeklinde yorum yazabilirsiniz.

BORDRO MAHKUMLARININ SESSİZ ÇIĞLIKLARI

Kurumsal şirketlerimizin beyaz yakalı; zeka, kabiliyet, çalışkanlık ve profesyonellik abidesi çalışanları yılın ilk aylarında iyi giyimli,al yanaklı, neşeli ve kilolu olurlar. Yılın sonlarına doğru bu kişilerin gelirlerindeki dramatik azalma ile pespaye, mutsuz, hastalıklı ve güçsüz bir görüntüsü olduğunu görürsünüz. Vergilendirilmiş kazancın kutsiyetinin de çocukluktan beri algımızda fevkalade yer edindiğini düşünürsek, bu kişiler kutsallıkta tavan yapmış ruhani liderlerdir. Gelir vergisinde reform başlıklı haberlere tıklarlar ancak huzura ermeleri için bu yalansı haberler de çare olmaz. Ocak ayında plazalarda güneş yeniden belirir ve doğa canlanmaya başlar.

Bakalım çalışanımız yılın bu bereketli dönemini iyi değerlendirebilecek mi?

OTOMOTİVDE KAMPANYA

Otomobil satan şirketler genelde tok satıcı hüvviyetindedir. Bunlar parayı peşin alır, kur artarsa farkı yansıtır. Gemideki, fabrikadaki, rüyadaki aracı satar,bekletir.

Pis ve sinsi bir kibarlıkları vardır. Yeni araç kokusunun anlamsız çekiciliğinden aldıkları güçle milleti kaba tabirle dürtükler, argo tabirle üter, kibar tabirle satın almaya ikna ederler. Fakat bazı dönemlerde bunlara bir hal gelir. Devlet bize bakmıyor gibisinden laflarla devlet büyüklerimizle görüşüp kıyak beklerler. Bir de yıl sonlarında ellerinde araç kaldıysa bunlardan kurtulmak için ufak tefek indirimler yani dev kampanyalar yaparak neticede muvaffak olurlar. Ülkemizde araç satışı çoktur. Yolda eski araç yoktur. Bu tip konuşmaların detayları için en yakın kıraathaneye başvurunuz. Yerli otomuz ise bu yılın sürprizi olmuştur. Üstelik tek yumurta ikizinin olması yeni doğup büyüyeceği yıllarda her daim bir desteğin, bir arkadaşın yanı başında yer alması demektir.

ALIŞVERİŞ VE HEDİYELER

Ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yılbaşında yani yıl sonunda gidip bir yakınına hediye almasına ihtimal vermiyorum. Yani yıl dediğin 2015 ise afedersin ne mal olduğu ortada. 2016 da az çok belli. Fed de arttırdı.

Ortada hediyeleşecek bir durum görebiliyorsa insan sevgi insanıdır. Zengindir. Bohemdir. Özentidir. Adam gibi adamdır.

Şu millete masraf çıkartıp durmayın çoluğunuz çocuğunuz yok mu yazıktır günahtır şeklinde konuyu özetlemek mümkündür.

AJANDA, TAKVİM, KALEM, KAĞIT KÜPLERİ

İşte yıl sonunun alamet-i farikası. Küp küp kağıtlar. Bir anda masanızda 8-10 küp kağıt belirdiyse bilin ki yıl sonundasınız. Eşten dosttan 'yok mu yahu eşantiyon takvim makvim bir şey filan' gibisinden laflar çoğalır. Ofis çalışanları burada köprü vazifesi görürler. Ofis çiftçinin kara gün dostudur. oçkd fiao ifrs stat çgu iüd nnu ir n.

Bu değersiz ama bedava hediyecikler, matbaa kokusu yayar; insana gereksiz bir mutluluk zerk ederler.

Eşantiyon kelimesi bir araştırmaya göre kasım-aralık ve ocak ayları dışında bir kez dahi kullanılmamaktadır.

EVET, 31 ARALIK YARIM GÜN DİYE BİR ŞEY YOK.

Yılın son yanılgısı yılın son gününün yılın son yarım gün tatili olması şeklinde hüsn-ü zan'da bulunmaktır.

Öyle bir şey yok canım. Ancak 1 Ocak tatil. Bu sene cuma gününe geliyor üstelik. Üç günlük bu devasa tatilin bir de handikapı var. Perşembe gecesi yeni yıla promiller dolusu alkol ile giren bir takım vatandaş aynı zamanda ertesi gün cuma namazı kılmak istemektedir. Peki hocam bu kişiler bu şekilde namaz kılabilirler mi? Eko ve müzik verirseniz kısaca açıklarım. Bu konuya ilerleyen günlerde değineceğiz. Hristiyanlar ne zaman kurban bayramını kutlarsa ben de o zaman yılbaşını kutlarım. Bu cümleyi sosyal medyada kullanan kazanır.

BİR ŞEYLERİN SON GÜNÜ, BİR TAKIM YENİLİKLER

Yılın son günü bir takım vatandaşlık görevlerinin de son günüdür. İşini yılın ilk 364 günü görmeyen bir grup vatandaşımız çeşitli kurumlarda sıralara girerler. Biraz vergiler artar, bir kaç yeni uygulama hayatımıza girer.

Ve dünyadaki en saçma şey gözümüze sokulur. Yıl biter ve yeni yılın ilk bebeği o gece doğar.

Bunu teknik olarak belirlemenin imkansız olması bir yana, son derece önemsiz olması yüreklerde bir sızıdır.

Parlamento bunu yasaklayacak güçtedir ancak en az üç çocuk politikası gereği bu girişimi dondurmuştur.

MİLLİ PİYANGO

Büyük ikramiye çok milyon. Bu ikramiyeyle 8 top sahası büyüklüğünde yumurta alabilirsiniz. İstanbul'dan Erzincan'a kadar tuvalet kağıdı, Tuz gölü kadar tuz alınabileceği bilgisi zaten size çeşitli yollarla iletildi. Bu tip bilgilerle girilen çekilişten milyonlarca hüsran ve bir kaç sevinç çıkacaktır. Sevinenler ismini gizli tutar ancak bir kaç sene sonra paranın yaramadığı; hanımı, evi, arabayı değiştirip parayı bir hışımla yiyen bu arkadaşın şu an sokaklarda yattığı bizlere anlatılacaktır.

SENEYE Mİ GÖRÜŞÜRÜZ?

Kötü şakadır bu. İnsanın içinden söylemek gelir ama olduğu gibi söyleyemez. 'Pelinsu seneye görüşürüz şakası yapmayacaksın di mi?' gibi dolaylı yollardan amaca ulaşılır ve bir ritüel daha yerine getirilmiş olur.

Böylelikle bir sene daha elimizden kayıp gitmektedir. Kullanılan takvim şekline göre günü değişkenlik gösteriyor olsa da insanlar yeni yıla girmeyi seviyor, kutlamak istiyorlar. Kendi meşreplerince takılıyorlar.

Eski yıl yaşlı adam yeni yıl küçük bebek şeklinde zekice bir planım var. Eskisi gidiyor, yenisi geliyor filan. Hadi bakalım. Güzelce bir yıl olsun.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
31 Ara 14:15

Sağolun hayırlı yıllar.

29 Ara 14:44

Misafir

Noel ruhunu gerçekten de üst düzeyde hissedebildiğimiz zencefilli kurabiye ve baston şeker tadında bir yazı olmuş, Atatürk milliyetçiliğinin ne demek olduğunu bizlere bir kez daha gösterdiniz, Türkiye Ermeniler'i adına teşekkürler.

Bunlar da ilginizi çekebilir..