İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 8 kez açıldı, 6 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
25 Ara '15 16:00
Kahraman Güvenli̇k Güçleri̇

Yine o çatışma zamanlarından birinden geçiyoruz. Her gün ölüm haberi geliyor; şu kadar terörist öldürüldü, şurada alçakça yapılan saldırıda polis, asker şehit düştü diye.

İki üç gün sonra da ya Ankara Kocatepe Camii'nde ya da şehidin memleketinde düzenlenen cenaze töreninde yürek parçalayan görüntüler haberlere yansıyor. Ailenin yaşadığı tarifsiz acı ekran başında bizlerin gözlerinin dolmasına hatta ağlamasına neden oluyor.

Terörle mücadele zor bir süreç ve bu mücadeleyi verenler gerçekten de ağır bedeller ödüyor. Bu ağır bedel, birçok hatanın yapılmasına da sebep oluyor. Kısır döngü adeta; bedel ağırlaştıkça hata da artıyor bu hatalar da sonunda terörü daha da artırıyor.

Terör örgütünün, yerleşim yerlerine, şehirlerin göbeğine gelmekteki amacı belli. Kırsaldaki çatışmalar şehirdeki insanın gündelik hayatını etkilemediği için bu insanlar kendilerini bir şekilde savunma, taraf olma mecburiyeti hissetmiyordu. Örgüt oy aldığı bu insanların sempatizanlıktan militanlığa taşımak için savaşı kapının önüne hatta evlerin içine getirdi.

Bu bir sır, analiz değil; KCK’nın kadın eş başkanı 17 haziran seçimlerinden sonra yazdığı yazıda açıkça “HDP’nin aldığı %13 oyu ‘devrimci halk savaşı’nda değerlendirmeliyiz” demişti zaten. %13’ün 1 puanını dahi bu savaşın kendi tarafına ortak edebilse büyük bir kazanım olur.

Niyet bu kadar belliyken insanları bunların kucağına itecek söylemlerde, davranışlarda bulunmamak gerekir. Duvarlara;

“Türksen övün, değilsen itaat et”

“Devlet geldi kızlar”

“Türkün gücünü göreceksiniz”

“Kurdun dişine kan değdi, korkun”

yazmak. Zırhlı araçlardan mehter marşı çalmak, teröristlere yardım etmek zorunda kalan evlere girip çoluk çocuğun gözü önünde küfür etmek mesela bu mücadeleye bir katkı sağlamıyor.

“14 yaşındaki çocuğum onlarla birlikte, 3-4 kere ikna etmek için yanlarına gittim ama başaramadım. Beni tehdit ettiler” diyen bir babanın çaresizliğini anlamak gerekir.

Bizler de yazının başında anlattığım acıları TV’lerde gördüğümüz için bu hatalara daha toleranslı yaklaşıyor “adamlar canını veriyor o kadar da olacak” diyoruz. Halbuki bu acılar tek taraflı yaşanmıyor, sadece diğerinden haberimiz olmuyor. İnsanlar evlatlarından, daha reşit olmamış çocuklarından vazgeçmeyeceklerdir. O yüzden adeta “ya benden yanasın ya da onlardan” deyip insanları evlatlarının tarafında göndermemeli. Teröristin amacı tam olarak bu zaten.

Genel olarak profesyonel olmakla ilgili bir sıkıntımız var. Kanun namına hareket eden insanların milliyetçi duygularla, vatan millet gazıyla hareket etmesinden ziyade olaya daha profesyonel yaklaşan , işini bilen insanlara ihtiyacımız var. Profesyonel olamadıkça milliyetçi gaza ihtiyaç duyuyoruz. Gelen şehit, yaralanma haberleri eskisi gibi er değil de daha çok uzman çavuş rütbesinde oluyor. Bunlar savaş konusunda erlere göre daha deneyimliler muhakkak, bir profesyonelleşme var ama bu sadece deneyimden kaynaklanıyor belli ki.

Bizim ihtiyacımız olan kahraman güvenlik güçlerinden ziyade silahıyla, aracıyla, işine duygularını karıştırmayan profesyonel güvenlik güçleri.

Aljazeera Türk’ün Sur ilçesinin sakinleri ile yaptığı röportajda bir vatandaşın dediği gibi; devletsen vatandaşına sahip çıkacaksın. Bölgedeki beklenti bu.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..