İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 632 kez açıldı, 10 kişi beğendi, 4 yorum yapıldı.
14 Mar '15 00:00
Listeleme Çılgınlığı ve Liste Siteleri

Türkiye'deki ve dünyadaki liste sitelerinin atası BuzzFeed'in ziyaretçi sayısı dünyanın en çok okunan gazetesi New York Times'ı geçmiş.

İlk okuduğumuzda bizi biraz şaşırtan bu haber İnternetteki trendleri takip edenler için sürpriz değil aslında. Liste siteleri son yılların yeni gözdeleri.

İnternet bu kadar yaygın değilken "Ölmeden önce okumanız gereken 100 kitap" "Ölmeden önce görmeniz gereken 100 yer" gibi listeler çıkardı gazete ve dergilerde. Bugün her şeyin listesi var.

En Popüler Türkçe liste sitelerinden birisine girdim bu yazıyı yazarken.

"Türklerin Ağzından Kerpetenle Bile Alınması Zor Olan 12 Cümle" "Yeni Girişimcilerin Fatura Hakkında Bilmesi Gereken 10 Şey" "Bir Bebeğe Asla Güvenilmemesi Gerektiğini Kanıtlayan 21 GIF" sitede yayında olan listelerden sadece 3'ü. Hepsinin ortak özelliği ise internet kullanan neslin dilini yakalamaları, merak unsurunu tetiklemeleri ve az yazı bol görsel kullanmaları.

Liste sitelerinin bu görkemli dönemi bir zamanların sözlük sitelerini hatırlatıyor. Yüzlerce online sözlük açıldı Ekşi Sözlük'ün peşinden. Uzun vadede ise 3-4 tanesi ayakta kalabildi. Diğerleri atıl bir vaziyette içerik üretecek yazar bekliyor.Büyük sözlük siteleri bile kullanıcılarını sosyal mecralara kaptırdılar ama İnternetin bakir zamanlarında oldukça nitelikli ve özgün içerikle sitelerini doldurdukları için Google aramalarından gelenler sayesinde Alexa sıralamalarını koruyabiliyorlar.

Liste sitelerinin reklam ve pazarlama yönü de var.

Reklamcılar liste sitelerini keşfetmiş durumda. Liste şeklinde içerik reklamlarıyla dolu bu siteler. "Kahve içerken okunacak on kitap" içeriği dünyaca ünlü kahve markaları tarafından sponsorluk bedeliyle yayınlanabiliyor mesela. Bu tarz reklamlar banner reklamlarına kıyasla oldukça etkili ve hedefe yönelik. Bir dönemin popüler siteleri itiraf siteleriydi. Onlar da "itiraf şeklinde reklam" içerikleri girerdi.

Peki yeni liste siteleri mümkün mü?

Bunu tartışmak lazım. Yani yeni liste siteleri "tutar mı?"

İlk aklıma gelen kitaplarla ilgili bir spesifik listeleme sitesi. Sadece kitaplarla ilgili bir liste sitesi Varsa da ben bilmiyorum. Konu alanı geniş. "En sevilen beş çocuk kitabı" "Mustafa Kutlu'nun en çok satan 10 kitabı" "Bu hafta yayınlanan en ilginç 20 kitap"

Sizce nedir bu listeleme çılgınlığının varacağı nokta?

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

16 Mar '15 11:42

Listeleme çılgınlığı insanları kategorize ederek devam edecek. İnsanlar uzun uzun okumaktansa hazır hap gibi olanı tercih etmeye devam ettikçe bu liste olayları daha da güçlenecek. İleri de bilgiyi hap olarak alacağız. Çok değil 5-10 seneye olacak.

CEVAPLA
14 Mar '15 03:17

Sağ üst taraftaki yeşil butonu kullanarak paylaşım yapabilirsiniz.

CEVAPLA
14 Mar '15 02:32

Bu sitede nasıl yazı yayınlanıyor? Geornalistte en çok sorulan 10 sorudan 1.si.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol