İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 38780

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 8828

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7401

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6911

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5707

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5507

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5249

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3475

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2606

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2504

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2036

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1823

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1657

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1568

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1487

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1397

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1363

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1275

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1265

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1191

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1082

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 1079

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1073

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1042

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1013

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 984

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 972

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 04 saat 08 dakika kaldı.

Bulut Sever yazdı, 568 kez açıldı, 7 misafir olmak üzere 18 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
12 Oca 16 17:00

Bulut Sever

Puan: 5507

Akademi̇syenmi̇ş de Barış İsti̇yormuş!

Nasıl bir memlekette yaşıyoruz bazen gerçekten anlamakta zorlanıyoruz. Üzülmemek elde değil.

Kutsalımız çok fazla. Hassaten meslek gruplarının kendilerine atfettikleri kıymet inanılır gibi değil. Kibirli oluşları da cabası!

Bir-iki gün oldu olmadı, “Barış İçin Akademisyenler” inisiyatifi öncülüğünde bir araya gelen; bu ülkenin üniversitelerinde ders veren ve doğal olarak bu ülkenin vatandaşı olmaları hasebiyle, her vatandaş gibi, bu ülkenin menfaatlerini koruması gereken, ‘biliminsanı’ olmaları sebebiyle de eleştirel fakat hakkaniyetli olması beklenen binden ziyade akademisyen evlere şenlik olmayan, ihanetin ve devlete yapılabilecek hainliğin en hakiki motiflerini taşıyan bir bildirinin altına imza attılar.

“Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!” diye girizgâh ile başlıyor altına imza attıkları bildiri. Birkaç aydır ülkemizin doğusundaki bazı yerleşim bölgelerinde ortaya çıkan ‘öz yönetim zırvası’ sebebiyle devletin güvenlik birimleri sivil halk, hani o zamanında bunlarla aynı düşünceleri paylaşanların dizileriyle, filmleriyle, darbelerinin akabinde paşalarının karşısında el pençe divan durduktan sonra her manada aşağıladıkları o sivil halk zarar görmesin diye, sokağa çıkma yasağı ilan ederek güvenlik operasyonları yapıyorlar. Elbette bunun sebebi, sokağa çıkma yasağının sonucunda sivil halk ile teröristlerin ayırt edilerek masum insanların bu operasyonlardan en az zararı görmesini sağlamak. Zira o bölgelerdeki teröristler muhtelif şekillerde sivil halkın arasında saklanabilmekte. Lakin her dedikleri sanki (onların retoriğiyle yazalım) haşa ‘Tanrı buyruğu’ gibi olan bu bildiride imzası bulunan akademisyenlere göre devlet sistematik bir biçimde orada yaşayan halkı “fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte” imiş. Güvenlik güçlerinin onca özenine ve yardımına rağmen hem de.

Terör örgütü mensupları hendekler kazarak, keskin nişancı silahlarıyla, pusu kurarak çarşıda-pazarda ya da evinden çıktığı gibi çoluğunun çocuğunun gözleri önünde katlettiği polisler ve askerler herkesin gözünün önünde olduğu halde devletin “yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir” olduğunu yazmışlar. Kurşun sıkıldıkça, bombalandıkça ne yapacaktı güvenlik birimleri, öpücük mü gönderecekti, gül mü atacaktı üzerlerine teröristlerin!

Bu insanlar (insan dedim!) ikiyüzlü de değil, ne oldukları gerçekten belli de, belli değil. Hiç utanmadan, ilgili bölgelerde gerçekleştirdiği operasyonlar sırasında güvenlik birimleri sivil halka zarar gelmesin diye azami gayret sarf ederken, bir de ‘soykırım’ demeye cesaret edememiş olsalar ki, devletin teröristleri ‘etkisiz’ hale getirmesine “bu kasıtlı ve planlı kıyım” diyebiliyorlar barış için bildiri dedikleri paçavranın içinde.

Bir an önce ‘müzakere koşullarının hazırlanmasından’ dem vuran akademisyenler ‘Barış Süreci’ devam ederken hem hükümeti hem de devleti ‘vatana ihanetle’ suçladıklarını unutmuşlar belli ki. Şimdi eline silah alıp polis-asker öldürüp hendeklere bomba döşeyen PKK’nın gençlik yapılanmalarındakilerin birçoğu, Barış Süreci devam ettiği sırada en ufak bahaneyle örgüt tarafından polise-askere taş attırılan çocuklardı. Peki, şimdi akademisyenliklerinin artistliğini yapan bu güruh o zamanlar bu çocukların terör örgütünün elinde ‘palazlanmamaları’ için ne yaptılar? Mesela hangi bildiriyi yayınladılar? Nasıl bir sosyal projenin uygulanması için ön ayak oldular?

Sizin İttihad ve Terakki’den uzanan tek parti rejiminiz değil miydi, Müslümanından, o çok sevdiğinizi iddia ettiğiniz (ki onların da birçoğu ne yazık ki katillerine âşık!) Alevi’sine, Kürt’üne ve diğer kendi rejiminiz ve diktatörlüğünüz için tehlike gördüğünüz herkesi ve her kesimi ezip geçen! Hiç çekinmeden tornistan yapıp bu vatanın Alevi vatandaşlarının, Kürt kökenli vatandaşlarının hakkını hukukunu biz savunur ve koruruz diyorsunuz ışıklar içindeki sözde aydın kibrinin esiri olmuş kafalarınızla!

Bir de utanmadan “…bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, …” dememişler mi, Allah bu devleti yöneten seçilmişlere de atanmışlara da, ismi bilinmeyenlerine de sabır ihsan eylesin. Devlet gerçekten kabul etmekte zorlanılacak bir biçimde çok iyi sabrediyor son olarak akademik(!) çevreden gelen teröristi ve terör örgütlerini savunma ve güzellemelere.

Aklınız neredeydi bir zamanlar, desen boş bunlara… Bunların ipi de kökü de dışarıdadır. İşte tam da bu sebepten bu insanlar, tarihin hakikatten başka bir şey bulunmayan sayfalarında ‘vatansız’ olarak yazılmaya mahkûm olacaklardır.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
12 Oca 18:51

Bir takım aldanmış, aldatılmış, aldanmaya/aldatılmaya gönüllü ve satılmış zevatın eylem ve yaklaşımlarına hayret etmek Anadolu coğrafyasının bize aşıladığı naiflikten olsa gerek. Her kesim kendi karakterinin gereğini yapmıyor mu?

Bunlar da ilginizi çekebilir..