İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Bulut Sever yazdı, 52 kez açıldı, 11 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
15 Mar '15 18:00

Bulut Sever

İstanbul

Haçlı Seferleri (Son)

Alman ve Fransız İmparatorları bu sefere bizzat iştirak ettiler. Yüzbinlerce kişi yine “kutsal dava” uğruna Anadolu yolların döküldü. Alman İmparatoru beraberindeki ordusu ile kara yolunu tercih etti ve Kütahya taraflarında Türklerin baskınına uğrayarak ordunun büyük bir çoğunluğunu kaybetti. Kral kaçarak Bizans’a döndü ve oradan gemi kiralayarak Kudüs’e gitti. Fransa kralı ise Almanların başına gelenleri duyunca İzmir üzerinden yolunu değiştirerek Antalya’ya yöneldi. Fakat Türkler gece baskınları düzenleyerek kalan orduyu düzen tutmaz hale getirdi. Kral ve kraliçe canını zor kurtararak avenesi ile birlikte bir gemi tutarak Kudüs’e gitti. Geride yüzüstü bıraktıkları askerleri Kudüs’e varmaya çalıştılarsa da hepsi yollarda Türkler tarafından yok edildi. İki arkadaş Kudüs’e ancak turist gibi varabildiler ve karşılaştıklarında birbirlerine sarılıp ağlaştılar. Her iki kral da güç bela evlerine dönebildi.

Ve tarih sahnesine 1187’nin bir Cuma günü Selahattin Eyyubi çıktı ve Kudüs’ü geri aldı. Bir Haçlı tarihçisi bu durumu anlatırken şöyle demiştir: “Doğulu Hıristiyanlar Müslümanların hükümetini Latin hükümetine tercih ettiler.” Selahattin Eyyubi Kudüs’ü alınca katliam yapmadı ve gitmek isteyenler için onlara süre tanıdı. Bu süre zarfında onlara kimse ilişmedi, zarar vermedi. Kudüs’ün Müslümanlar tarafından alınması 3. Haçlı Seferi’nin hazırlıklarının başlamasına neden oldu. Bu sefer de o meşhur “Aslan Yürekli” Richard’ın sahneye çıktı ve onun önderliğinde yine Fransa ve Alman Kralları sefere katıldı.

Yine görüldü ki, 3. Haçlı Seferi’ne katılan ordular da yollarda telef oldu. Kudüs’ü geri alamadılar. Alman kralı seferde boğularak öldü. Fransa kralı geri dönerek “Aslan Yürekli”nin topraklarını işgal etti ve Richard seferde tutsak edilerek binbir güçlük ve büyük bir fidye karşılığında evine dönebildi. Yine başarısız olmuşlardı.

Papa’nın 4. Haçlı Seferi çağrısına hiçbir İmparator itibar etmedi. Bu sefer bu kutsal davaya kontlar ve prensler sarılacaktı. Bu seferin diğerlerinden farkı, Kudüs’ü almak niyetiyle başlaması fakat ilerleyen zamanlarda Bizans prensinin tekrar tahtını alması için bunlardan yardım istemesi üzerine Müslümanlara değil Ortodokslara karşı bir savaşa yani taşeronluğa dönüşmesiydi. Bu Sefer’de bir kez daha başarısızlıkla sonuçlandı.

Bu 4. Haçlı Seferi’nden sonra muhtelif şekillerde ve aynı sebepten birkaç Sefer daha düzenlendi ise de hepsi katliamlar ve yıkımlar getirdi. Her sefer başarısızlıkla sonuçlandı.

Garip olan ise günümüzde halen Haçlı Seferleri’ne katılan birçok kişi yüceltilir ve onların gayretlerinden, kerametlerinden bahsedilir. Bazılarına Vatikan tarafından “aziz” unvanları bile verilmiştir. Efsaneleştirilmiştir bir bakıma bu Seferler. Tarihte hep kutsal bir savaş olarak anlatılmış, Türklere düşmanlıklarından ve seferlerdeki barbarlıklardan, katliamlardan hariç her ne güzel şey varsa onlarla süslenmiştir bu savaşlar. İkinci Dünya Savaşı’nın sonları kadar da Avrupalıların dış politikasını bu Haçlı zihniyeti yönlendirmiştir diyebiliriz. 11 Eylül olaylarından sonra malum Başkan’ın “ağzından kaçırmış” olduğu “bu bir Haçlı Savaşıdır(Seferi)” ifadesini de unutmamak gerekir ve Haçlı zihniyetinin en azından bu zihniyetin tortularının Batı üzerine yapışmış olduğunu bilmek elzemdir.

Sonuç olarak dikkatle bakıldığında Haçlı Seferleri Türkler tarafından durdurulmasaydı, Doğunun üstün medeniyetinin ve meziyetlerinin Batı’ya ulaşması yerine, Avrupa’nın o karanlık barbarlığı Doğuya taşınacaktı sonucuna varabiliriz.

Batı, Müslüman Türklere çok şey borçludur.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

20 Mar '15 20:52

Anlatmak lazım, özellikle yeni nesile... Tebrikler.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol