Türkiye Aktivitesi
738 ziyaret
1 online
Şaban Petek
Hakkında henüz bir şey yazmadı.

Türkiye Puanı

20 puan Koyu Mavi Kalem

Derecesi

203 [Toplam 1641 kişi]

Türkiye
Tümü(1)
Pinledikleri(0)
Şaban Petek yazdı, 573 kez açıldı, 6 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
17 Eki 15 18:00
Seni̇n Devleti̇n Şi̇ke Yapmış

Türk devleti veya derin Türk devleti veya Türkiye (tırnak içinde yazıyla), "Kürt Sorunu"nu çözmek için -sadece ve sadece bir unsur olma bağlamında- bir ara futbolu kullanmayı denedi ancak daha sonraları bundan tamamen vazgeçti.

İlk proje Diyarbakırspor'u Süper Lig'e çıkarmaktı... Mesut Yılmaz hükumeti zamanında hakemler bağlandı, Diyarbakır lehine düdükler çalındı ve fakat bir türlü Yeşil-Kırmızılılar lige çıkamadı. Ardından hükumet, genelkurmay dahil olmak üzere örtülü ve de açık bir çok bütçe ortaklaşa kotarılarak bir takım kuruldu, MGK kararıyla lige çıkan Diyarbakır sonraları burada tutunamayarak yok oldu gitti. link

Bir dönem sporda şike soruşturması yapıldı TBMM'de ve bir çok kahraman meclisin yolunu tuttu ifade vermek, diğer bir deyişle de "görüşlerini aktarmak" için.

Bu kahramanlardan birine sorduğumda vakti zamanında "Bu işten ne çıkar?" diye şöyle demişti:

"Hiçbir şey çıkmaz. Cebimde, MGK'nın sarı zarf içinde gönderdiği 'Diyarbakırspor lige çıksın' yazısı var. Onu gösterdiğim zaman kim ne diyecek? Senin devletin bile şike yapmış diyeceğim..."

Aslında bugün yaşanan gelişmelerin uzağında düşünüldüğünde futbol kesinlikle kardeşlik-birlik projesi için enstrüman olarak kullanılabilirdi.

Rusya'da Rubin Kazan'ın şampiyonluğu aslında Müslümanların sisteme entegrasyonu çerçevesinde bir projeydi ve de başarılı oldu.

Elinde tespihiyle kulübede takılan Hacı Berdiyev'in takımı Rusya Şampiyonu olduysa bu fotoğrafta Kremlin'in dahli olmadığını düşünmek imkansızdı.

Mesele şu; aynı fotoğrafı Türkiye'de neden veremedik?

Diyarbakırspor başta olmak üzere tüm Anadolu kulüplerinin kuruluş tarihlerine bakın (Muhtaç olduğunuz data google'da mevcuttur) az biraz bir ideolocya göreceksiniz.

Kulüpleri kurduran, Fenerbahçeli futbolcunun imzası için gereken evrağı savaş uçağıyla getirten devlet, bu işi neden başaramadı ya da başarmadı; bu da başka bir yazı konusu.

Şimdilik bu kadar yeterli diye düşünüyorum, aziz kaarilerim...

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.