Türkiye Aktivitesi
922 ziyaret
1 online
Ahmet Burak Olcen
Hakkında henüz bir şey yazmadı.

Türkiye Puanı

210 puan Mavi Kalem

Derecesi

68 [Toplam 1641 kişi]

Türkiye
Tümü(1)
Pinledikleri(0)
Ahmet Burak Olcen yazdı, 873 kez açıldı, 11 misafir olmak üzere 15 kişi beğendi, 2 yorum yapıldı.
26 Oca 15 09:00
Eski̇ İnsanlar Daha Sağlıklıydı (Mi̇?) - 1. Bolum

Günümüzün popüler bir trendi "sağlıklı yaşam". Etrafımda çok duyduğum bir iddia ise eskiden insanların daha sağlıklı olduğu. Fakat bir şeyin sık sık ve herkes tarafından söyleniyor olması onun gerçek olduğunu göstermiyor, inanç da olabilir. Nasıl ki zamanında dünyanın düz olduğuna inanılıyordu ama işin gerçeğinin bu olmadığı artık herkes tarafından biliniyorsa...

Eski insanların daha sağlıklı olduğunu söyleyenlerin, aynı konuşmada bahsettikleri diğer iddialar ise şunlar oluyor; eskiden şimdiki hastalıklar yoktu, kanser bu kadar yaygın değildi, herşey doğal idi, hormonlu gıda yoktu, hava temizdi, cep telefonu gibi radyasyon kaynakları yoktu...

Şimdi gerçeklere bakacak olursak, ortalama insan ömrü gittikçe uzuyor. Ortaçağ Avrupa'sında ortalama ömür 30 yıl. 1500'lu yıllardan sanayi devrimine kadar bu gelişerek 35'e yükselmiş. 1900'lu yılların başında 40. Ülkemiz için konuşursak bundan çok değil daha 60 yıl önce ortalama ömür 50 sene ımış. Mesela 65 yaş üstünde olan kimselerle konuştuğumda şunu öğreniyorum, çoğunun bir yada birkaç kardeşi ya bebekken ya çocukken ya da 20'sine varmadan olmuş. Bebek-çocuk ölümü olmayan aile yok gibi. Şimdi ise 40 yaş civarı ailelere bakıyorum, bebek ölümü neredeyse kalmamış. 2015 Türkiye'sinde ortalama ömür erkekler için 74, kadınlar için 78 ölmüş. Tüm hormonlu gıdalara, yapay beslenmeye, elektronik cihazlara rağmen.

Kanser bu kadar yaygın değildi deniyor. Şu anda gelişmiş toplumlarda insanların en büyük ölüm nedenleri kalp hastalıkları ve kanser. Etrafınızda kızamıktan, çocuk felcinden, vebadan, tifodan, veremden ölen var mı? Eskilere soruyorum, insanlar hep bu hastalıklardan oluyormuş. Eee, şimdi bu hastalıklara çare bulundu, artık bunlardan ölen olmuyor, dolayısıyla insanlar 5 yasında, 10 yasında ölmeyince 60'ında 70'inde neden ölecek? Ya trafik kazasından olur, ya da şu anda çaresi bulunmamış bir hastalıktan. Elbette şu anda herkesin kalpten, kanserden ölmesi makul, veremden, vebadan ölse tuhaf olurdu.

-Karakter sinirindan yaziyi kesiyorum-

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
27 Oca 10:37

ortalama yaşam süresinin uzmasının nedeni acaba daha sağlıklı olmamızdan mı yoksa hastalıkların tanı ve tedavisinde daha başarılı olmamızdan mı?

26 Oca 10:35

Güzel bir yazı. 110 yaşında bir teyzeyi ziyaret edip sanki onun döneminde yaşayanların hepsi o yaşa ulaşmış gibi konuşurlar. Oysa ki, günümüzün insanı arasından 110 yaşına varabilecek olanlar henüz genç olduğu için bilinmiyor.