Türkiye Aktivitesi
821 ziyaret
1 online
Gökhan Alkan
Hakkında henüz bir şey yazmadı.

Türkiye Puanı

55 puan Koyu Mavi Kalem

Derecesi

121 [Toplam 1630 kişi]

Türkiye
Tümü(3)
Pinledikleri(0)
Gökhan Alkan yazdı, 18 misafir olmak üzere 19 kişi beğendi, 21 yorum yapıldı.
25 Ara 18 13:00
Farklı Düşünelim
İnsanların ne yapacaklarını bilmesi, ileride ne veya nasıl olacağını az çok tahmin edebilecek seviyeye gelmesi ne hoş bir şey. Bu bir anlamda kendini gerçekleştirmek de olabilir tabii ki. Bahsedeceğim şey ise birazcık farklılaşıyor buradan. Gerçekten ülkemizde olan gelişmelerden uzak kalmak gerçekten zor. Hani bütün örnek alınabilecek kişilerin dediklerine katılıyorum aslında. Bir ülkede siyaseti ya da ekonomiyi gençler kafalarına takıp gelecek korkusu yaşamamalı. Gençler daha çok yarını inşa etme üzerine hayaller kurup desteklenmeliler diye düşünüyorum. Fakat günümüz şartlarında o kadar çok kutuplaşmaya müsaitiz ki kapı komşumuzla , ki bu kişi başımıza bir iş geldiğinde ilk koşacak olan kişiyken, hiç tanımadığımız adamlar yüzünden tartışmaya girip kanlı bıçaklı konuma gelebiliyoruz. Hani gerçekten olay şuna geliyor daha sonra , eğer karşındakini ele geçirmek istiyorsan önce onu olabildiğince küçük parçalara ayırman gerekir ki en güçsüz konuma düşsün. Bir futbol takımı için sohbetini kesen insanlar lütfen kendilerini güçlü bir insanım diye teselli etmesin.Yarını düşünüp kurgulama aşamasında olmamız gerekirken bir futbol takımı için, bir siyasi parti için parçalamadığımız ne kalbimiz kaldı ne de kişiliklerimiz. Konuşulması gereken konular o kadar farklı ki şu an gündemimizde olanlarla. Bilginin özgür ve bedava olmasını konuşmamız gerekiyorken konuştuğumuz şey, 'parasını verip aldığın internetin paylaşılmasının dahi ücretli olacağı'. Gerçekten  olmamız gereken yerden her gün daha geriye gidiyoruz. İçinde olduğumuz dönem uzay dönemi iken uzayı keşfetme hayalleriyle insanlar insanlığın geleceğini kurgulamaya çalışırken, biz ise ekonomiden bahsediyoruz. Konuşulması gereken şeyler çok farklı. Geleceğin hayallerini kuralım, yarını inşa edelim, ki yarınlarımız var diyebilelim. Kendinize iyi davranın ..

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Gökhan Alkan yazdı, 1 misafir olmak üzere 2 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
26 Şub 16 01:00
Elalem Ne Der?

Ne kötü bir şey, konu komşu ne der, arkadaşlarım görmesin, sevgilimle görünürsem tanıdıklar ne der, üniversite bittikten sonra hemen evlenmek, hadi hemen bir de çocuk yapalım.

-Neden?

-Çünkü elalem yanlış anlar. İnsanlar konuşurlar. Dedikodu yaparlar.

- E hani önce gezecektik, sevgiliyken ne hayallerimiz vardı. Ne oldu onlara?

-Olmaz. İnsanlar konuşur.

Belki başlamadan biten bir evlilik. Başlamadan toplum öyle istiyor diye bitebilecek seviyeye gelen bir evlilik. Neden peki?

Adam sırf dayısı, amcası, teyzesi, halası, dedesi öyle görmüş ve öyle demiş diye, sırf onlar istedi diye çocuk mu yapacak. Hani evlilikte kararlar iki kişi tarafından alınırdı. Şimdi olan ne peki?

Yok yok evlilik iki kişi tarafından alınan kararlar falan değil aslında. Hani derler ya evlendiğin kişi sadece evlendiğin kadın/adam değildir. Onların aileleri ile de evlenirsin diye. Tam bu konu için söylenmiş bir şey bu yahu.

Üstelik bunlarla da sınırlı değil bize yaptırılmak istenenler. Tam aşk çağlarının sınırını yaşayan gençlerden kadın olan diyor ki:

-Burada elimi bırak. Tanıdıklar olabilir. Komşular falan görebilir.

-Burada beni öpme. Tanıdıklar görebilir.

-Burada seninle sadece arkadaşmışız gibi davranalım, sevgili olduğumuzu öğrenmesinler. Olmaz. Konu komşu laf eder sonra.

Erkek diyor kendi kendine ‘eğer ne yapacağıma ben değil de konu komşu karar verecekse, e o zaman bu hatunla da onlar sevgili olsun.’

Haklı da ama zaten. Bizler ne yapacağımıza karar verirken başkalarını düşünüyorsak eğer, onlar ne der diye düşünüyorsak o zaman biz hiç karar vermek için düşünmeyelim. Zaten bizim için düşünenler de çıkar.

Uzun lafın kısası eğer erkek ve kadın istemediği halde yine de sırf başkaları istiyor diye çocuk yapıyorsa hiç evlenmesinler, hatta öyle bir hata olduysa boşansınlar hemen. Hemen hemen tam da şu anda boşansınlar boşanın sizler.

Eğer çocuk kıza istedikleri gibi sarılamıyorsa, öpemiyorsa, elini tutamıyorsa, bazı yerlerde de dahil olmak üzere bu benim hatunum arkadaş diyemiyorsa, beraber takılamıyorlarsa, beraber olamıyorlarsa, gidip beraber bir çay kahve içip karınlarını doyuramıyorlarsa o zaman bırakalım da onlar sevgili olmasınlar. Sevgiliyken bile birlikte karar veremiyorlarsa yapacaklarına o zaman biz de izin verelim de bu iki genç, kızımız x oğlumuz y den ayrılsın. Madem onlar istediklerini yapamıyorlar o zaman ne anlamı var sevgililiğin. Ayrılın ayrılın, hemen hemen şimdi ayrılın siz.

Eğer kendilerine herkes diyenler, kendilerine konu komşu diyenler istedikleri bazı şeyleri konu komşu ne der acaba diye düşündüğü için yapamamış olsaydı ne olurdu acaba. O zaman o konu komşuluk mesleğinden istifa eder miydi? Onlar da bizim safıma geçer ve daha kuvvetli olurduk. Böylece Mehmet gencimiz sevgilisini yanındayken ne zaman özlerse o zaman sarılıp öpebilir. Veya evlenen çiftimiz başkaları istiyor diye bir şey yapmaz. Bir karavan alıp dünya turuna çıkmıştır belki de.

Başkalarının, onların istedikleri gibi davranmanızı takmayın, kafanızın ucuna dahi getirmeyin. Ve kafanızda kendi istediklerinizi yapmış olmanın huzurunu yaşayın.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Gökhan Alkan yazdı, 3 misafir olmak üzere 5 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
24 Şub 16 09:00
Erkek Olmaktan Utanmak

Önce Özgecan şimdiyse Cansel

Daha öncesi ve de olmaması umuduyla belki de olacaklar

Bugün sevgilimle konuşuyoruz. Sadece yanağından bir buse almak istedim. Kız da çekindi, zaten son zamanlarda tecavüz olayları çok arttı, dedi. O an o kadar kötü oldum ki sanki böyle rüyanda bir yerden düşermişsin hissi olur ya bir anda o korkuyla irkilir uyanırsın. Hani başından aşağıya kaynar sular dökülür ya tam da öyle. Hani insanların seçemeyeceği şeyler vardır: anne babamız, memleketimiz, doğuştan gelen şeyler. Cinsiyetimiz de bunlardan biri, seçemeyeceğimiz şeyler arasında. İşte ben tam o an o kadar çok utandım ki. Bir an kafamı kumun içine sokasım geldi. Bir daha kadınlara bakmaya yüzüm yok belki dedim. Neden çünkü alçak herifin teki çıkıyor ve kadının birine onun istemediği bir şey yapıyor. Ne kadar alçakça bir durum. Ne kadar seviyesizce, ne kadar vahşice. Sabahın haberine göre Türkiye dünyada tecavüz etme vahşiliğini gösterme sırasında 20. sırada. Neye göre bu istatistik bunu da bilmiyorum ama önemli olan da bu değil zaten.

2003 yılında 1604

2004 yılında 1638

2005 yılında 1694

2006 yılında 1783

2007 yılında 1148

2008 yılında 1071 kadın tecavüze maruz kaldı.

Bunlar sadece birer istatistik. Biz bunları kolayca saniyeler içinde okumayı başarabiliyorken zaman bazı kadınlar için geçmiyor. Geçemiyor. O kadın bir daha toplum içine çıkamıyor insanların yüzüne bakamıyor, sanki suçlu kendisiymiş gibi, sanki suçu o işlemiş gibi.

2009-2011 yılları arasında ise 29.980 tecavüz olayı gerçekleşmiş. Fakat Tüik bu yıllardan sonra gerçekleşen tecavüz olaylarının istatistiklerini yayınlamamış. Bulamadığım başka şey ise bu kadar suç işlenmiş ve bu ruh öldüren insanların kaçı suçlu diye damgalanmış. Kaçı gerçekten hak ettiği cezayı almış. Ya da almayanların sayısı bu orana göre kaç cidden merak ediyorum. Ben başkasının yaptığı o iğrençlikten bahsederken o kadının düşündüklerinin ucundan bile geçemeyeceğimi de biliyorum. Bu hayatta bir daha hiç aydınlanmayacak o yüz, kendini suçlu hissetmek, evden dışarıya çıkmaya bir daha cesaret edememek. Belki bunlar onların yaşadıklarının yanında bir hiç. En kötüsü var bir de tabi; kendisini suçlu hissedip intihar etmek. Onların açısından bakarsak aslında sanki her şey geçecek gibi. Ama suçlanacak o kadar çok kişi ve şey varken sen kendini suçlu hissetme narin insan. Çünkü suçlu olan sen değil, o aşağılık insanlar. İnsan mıdır onlar? Bu soruya aslında tartışmasız cevap verebiliriz. Hayır değilsin, insan fala değilsin sana bir katil desek en hafifi olur belki de .Sen ruh öldürücü kahrolası bir varlık .Öldürdüğünse öldürülmeyi en son hak eden masum bir insan

Artık erkekliğimden utanıyorum evet, erkek olmaktan. Ben erkeğim demekten utanıyorum , lanet olsun ruh öldüren o vahşilere….

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.