Türkiye Aktivitesi
771 ziyaret
1 online
Mahmut Topkara
Hakkında henüz bir şey yazmadı.

Türkiye Puanı

77 puan Koyu Mavi Kalem

Derecesi

112 [Toplam 1641 kişi]

Türkiye
Tümü(2)
Pinledikleri(0)
Mahmut Topkara yazdı, 559 kez açıldı, 5 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
28 Mar 15 09:00
Bu Kadar mı Düştün Be Adam?

İnsanların acısıyla ve dertleriyle başbaşa kaldığı zamanlarda bu acıları fırsata çevirmeye çalışan adamlar hayatta en acınacak durumda olan insanlar, onlar işte.

Hırsızlığın ve dolandırıcılığın herhangi bir yol ile yapılması suçu hafifletmez ama bu iş için insanın zayıf anını kollamak tam bir adiliktir.

Geçen haberlerde okumuştum trafik kazası yapan bir kadının çantasını çalmaya çalışmak nasıl bir adiliktir.

Savaştan kaçıp gelen suriyelileri ev kiraları yükseliyor diye karşılamak ve mağdur insanlardan ucuz iş gücü yüksek kira sonuna kadar faydalanmak adiliktir.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım;

Dört sene öncesiydi. Trafik kazasında dayımı kaybetmiştik. Çevresi oldukça fazla olmasına rağmen cenazeyle ilgilenecek bir biz vardık. Sabahtan başlayan, gidip cenazeyi morgdan çıkarma, cenaze namazı yemekti filan derken akşam 9 gibi eve gelebildim. Biraz uzanıp dinlenicektim zil çaldı yabancı bir adam abi çiçekciden geliyorum sizin şirket tarafından eşref beyin cenazesine çelenk gönderilmiş dedi ve babamın ismini filan söyledi. Doğruluğunu araştırmak aklımın ucundan bile geçmedi babamın ismini şirketin ismini hepsini biliyordu. Ne kadar dedim. 100 lira dedi bekle burada dedim gittim uyuşuk uyuşuk cüzdanı getirdim verdim parayı kapıyı kapattım üç saniye sonra aklım başıma geldi. Babam bir cenazeye hayatta çelenk göndermez ki cenaze zaten bizim niye göndersin. Ne yazık ki dolandırıldığımı anladım. Yalınayak indim merdivenlerden aşağı ama nafile adam şahine atlamış patinajla kalkıp gitmişti. Arkasından bağıra bağıra küfür etsem de nafile. Ulan bu kadar mı düştün be pis herif diye söylene söylene girdim eve güya dinlenmeye devam edecektim. Nerdee sinir harbi vardı içimde.

Giden iki yövmiyeme mi yansaydım? Dolandırıldım buna mı yansaydım? İnsanlar bu kadar nasıl alçalır buna mi yansaydım?

Sinirden deliye döndüm ne babama anlatabildim olayı ne başkasına bir iki ay sonra babama sordum "baba sen dayımın cenazesine çelenk gönderdin mi?" diye babam yan yan uzun bir şekilde süzdü sonra "saçmalama oğlum" dedi. Evet bence herkes buradan başlamalı toplum olarak saçmalamamalıyız.İnsanların en yumuşak anlarında bile bir alçaklık yapabilecek kadar alçalalı ne kadar oldu. Allah hepimizi ıslah etsin.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Mahmut Topkara yazdı, 432 kez açıldı, 11 kişi beğendi, 3 yorum yapıldı.
17 Mar 15 09:00
30 Yıldır Müşteri̇ Deği̇l Dost Kazanıyoruz

Aynen böyle yazıyordu marketin girişinde alışveriş sepetinin içinde bir kalp ile de yazıyı süslemişlerdi.

Evde nöbet sırası bendeydi, mantı yapacaktım arkadaşlara. Tabeladaki samimiyete güvenip ayağımda terlik üstümde pijama girdim içeri. Cebimde 10 lira var buna göre alışverişimi yaptım, yavaştan yanaştım kasaya. Dıtdıt sesleri başladığında tezgaha parayı koydum, sesler bittiğinde kasiyer kız 10 lira 25 kuruş efenim dedi başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Tezgahtaki 10 liraya bir ben bakıyorum bir kasiyer. Bakkal kazım abinin yaptığı gibi tamam evlat sonra bırakırsın sözlerini bekliyorum ama kız baya baya 25 kurusu istiyor. Neyse dedim malzemelerden birisini birakayim. Malzemeler arasında seçim yapmak imkansız yağurtu bıraksam manti olmaz, mantıyı bıraksam sadece yoğurtla arkadaşlar eve almaz ekmeği bıraksam kimse doymaz çıkmazlar içinde kaldım. Zor bir karar verip ekmeği bıraktım. Bu kadar sıkıntı içerisinde kıvrandım durdum bide kasiyerin suratını çektim. Çıkarken marketten dost olmaz ne varsa bizim bakkal kazimda var diyerek evin yolunu tuttum.25 kurus yüzünden bugün ne tam doyduk ne de aç yattık Allahımıza şükür

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
17 Mar 12:59

Marketler her daim liberal bakkallar her daim ümmet olmuştur benim için

17 Mar 11:32

Haklısınız hesap derdi olabilir ama ben en çok 25 kuruşu isterken surat asmasına bozuldum belkide bu yüzden biraz da haksızlık ettim